Ideální zahradní zastřešení

Postavit si na dvorku či zahradě venkovní posezení určitě nepatří do kolonky špatných nápadů. Je však zapotřebí vybrat vhodné místo i nábytek. Také je nezbytné realizovat podlahu a kdo nechce, aby na něj pršelo či ho otravovaly agresivní paprsky, musí myslet i na střechu. Ta se sice dá zrealizovat poměrně levně, avšak mnohem rozumnější je příliš neimprovizovat a raději sáhnout po sice dražším, ovšem osvědčeném řešení.

Levné není vždy nejlepší

Každý má tendence sahat po těch nejlacinějších řešeních, zvláště v současné době. Mnoho věcí skutečně levně vyřešit jde, nicméně zrovna u zastřešení pro venkovní posezení je lepší přemýšlet nad něčím kvalitnějším. Natáhnout nepromokavou plachtu je sice cenově i konstrukčně nenáročné, na druhou stranu nejde ani o řešení, které by mohlo dlouhodobě bezproblémově fungovat. Plachta může padat, případně ji potrhá první spadlá větev či silnější vítr. Už jen kvůli tomu je lepší dát šanci pergolám Brno, které jsou sice finančně náročnější než nepromokavé plachty, ale za ty peníze rozhodně stojí.

Vhodné materiály

Vždy se pergoly vyráběly hlavně ze dřeva, které patří mezi velmi houževnaté a zároveň vizuálně podmanivé suroviny. O dřevěné konstrukce je ovšem potřeba se starat. Minimálně jednou ročně je nezbytné takovou pergolu natřít vhodným ochranným prostředkem. V opačném případě může vlivem počasí začít degradovat. Kovové varianty jsou na druhou stranu zcela bezúdržbové. Dokáží statečně čelit ostrému slunci i chladnému větru, aniž by se to na nich negativně podepsalo. Pergoly z kovu se na druhou stranu nevyjímají dobře úplně všude. Hlavně do rustikálního prostředí je z estetického hlediska přeci jen lepší umístit dřevěnou konstrukci.

Ochrana nejen vozidel

Alternativou k pergolám mohou být i přístřešky na auta. Ty sice slouží hlavně jako protekce motorových ořů, nicméně je možné je požívat rovněž jako zázemí pro venkovní posezení.

Publikováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Novotná