Jak si vybrat stůl pro váš domov?

Obsah článku:
  1. Materiál
  2. Výška
Jedno úsloví praví, že kdo má židli ten bydlí, ale kdo se chce najíst, stmelit rodinu a mít to doma hezké, musí mít i kvalitní stůl. V dnešní době je na trhu nepřeberná nabídka stolů ve všech možných tvarech – hranaté, kulaté, rozkládací, obdélníkové, vyklápěcí. Také designů je spoustu – velmi oblíbené jsou stoly bílé, stoly dub sonoma, stoly z masivu, ale i stoly z masivního dřeva, které jsou udělané rodině na míru. Důležitým kritériem pro výběr stolu je to, zda jej máte v kuchyni, či v jídelně. Pokud jste omezeni prostorem, volte stoly rozkládací, kulaté a spíše menší. Šťastlivci, kteří mají svou jídelnu si mohou dovolit veliké stoly, u kterých se o svátcích může sejít celá rodina. Stůl v jídelně můžete doplnit příborníkem, na který umístíte dekorace, anebo odpovídající komodou. Máte-li například stůl vyrobený z dubu, doplní jej také komody dub sonoma. Komody, příborníky a vitríny se vám budou hodit. Vitríny na vystavení nádobí po babičce do příborníku či komody schováte důležité maličkosti. Kroužky na ubrousky, ubrousky, příbory, sezónní dekorace doprostřed stolu, náhradní ubrusy, ale i vlhčené ubrousky pro případ nehody u stolu. Také tam můžete umístit nejrůznější vázičky a podobně. Než se vydáte do obchodu pro nový stůl, popřemýšlejte, kolik stolujících u vás nejčastěji konzumuje potravu. Jak často k vám chodí návštěvy na slavnostní oběd či večeři? Máte dostatek prostoru pro židle navíc? Anebo dáte přednost rozkládacímu stolu a skládacím židlím, které schováte v komoře, či ve sklepě?

Materiál

Velmi pečlivě si vyberte nejen design, ale i materiál jídelního stolu. Lehké stoly, vyrobené z MDF desek s potahem, jsou sice jednodušší na sestavení, převoz z obchodu, ale také jsou náchylnější na nejrůznější škrábance a vrypy. Stejně tak i stoly sice z masivního, ale měkkého dřeva – jako je například borovice, anebo smrk, které mají další nevýhodu v tom, že časem ztmavnou. Skleněný jídelní stůl sice doplní skvěle moderní domácnost, ale máte-li malé děti a nechcete trávit život tím, že budete leštit skleněný stůl od mastných otisků prstů, nekupujte ho.

Výška

Většina stolů má optimální výškové rozpětí, ale pokud jste všichni v rodině vysocí (nebo naopak nižšího vzrůstu), berte výšku jako další důležitý bod při výběru stolu. Nikdo se nechce u jídla hrbit. Spolu se stolem kupujte i židle, aby byly dostatečně vysoké, abyste se pohodlně najedli. Materiál židlí by měl korespondovat s materiálem stolu – máte-li dřevěný stůl, nekupujte k němu židle, které mají kovové nožičky a naopak. Působí to v interiéru velmi rušivě.

Publikováno: 08. 12. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Novotná