Jaké jsou příčiny vzniku cukrovky 2. typu?

Jestliže tělo nedokáže vyprodukovat dostatečné množství hormonu inzulínu, dochází ke vzniku chronického onemocnění cukrovky 2. typu. V současně době trpí cukrovkou až 850 tisíc lidí, a to pouze v České republice, ve světě je to pak mnohonásobně větší číslo. Nutno podotknout, že mnoho pacientů ani neví, že cukrovkou trpí. Inzulin redukuje množství glukózy v krvi – v případě inzulinové rezistence tělo nedokáže vyprodukovat a využít inzulin, onemocnění se vyvíjí v řádu několika měsíců, ale let. Jaké jsou příčiny vzniku cukrovky 2. typu? V následujících řádcích vyčtete veškeré potřebné informace.

Příčiny vzniku cukrovky 2. typu

Diabetes 2. typu se může vyvinout na základě kombinace genetických faktorů, ale značný vliv má také životní styl. Hlavní příčinou je samozřejmě jídelníček, kdy následná obezita často může za výskyt tohoto chronického onemocnění. Lide trpící nedostatkem inzulínu s musí látku aplikovat pomocí inzulínové jehly. Ovšem existuje celá řada dalších faktorů, které rozhodují, zdali se onemocnění rozvine či nikoliv – ženské pohlaví, genetické sklony, ale i rostoucí věk. Diabetes 2 může vzniknout také díky nedostatku spánku, který lidský metabolismus tolik potřebuje.

Genetika

Za vznik cukrovky druhého typu z velké části mohou právě genetické sklony k tomu chronickému onemocnění. Každý vadný gen potom malou měrou přispívá k vyvinutí cukrovky. Pokud onemocněním trpí jednovaječné dvojče, tak je až 90% pravděpodobnost, že u sourozence se v průběhu života nemoc rozvinu také.

Životní styl

Nedostatek fyzické aktivy a zvýšený příjem nezdravého jídla vede k obezitě, která má značný vliv na vznik onemocnění cukrovky 2. typu, a proto účinnou prevencí proti cukrovce je dopřávat tělu dostatečný pohyb. Ovšem na vině není pouze stravování jedince, ale také třeba stres či urbanizace.

Publikováno: 23. 12. 2021

Kategorie: Zdraví a fitness

Autor: Milena Novotná