Investujte chytře a bezpečně – nahraďte akcie dluhopisy

Akcie byly ještě do nedávna jedním z efektivních způsobů investic, které byly schopny poskytovat slušné zhodnocení. S narůstajícím zájmem o jejich pořízení však začalo docházet také k nárůstu ceny, proto se v současné době investice do akcií již moc nevyplatí – jsou drahé a také poměrně rizikové. Bezpečnější dividendové akcie svou cenou již dokonce přesáhly velmi rizikové růstové akcie. Kam tedy investovat peníze, aby to bylo výnosné a s minimálním rizikem? Řešením jsou korporátní dluhopisy.

Zúročení téměř 10 %

Pokud bychom se měli podívat podrobněji na korporátní neboli firemní dluhopisy, pak bychom je mohli zařadit mezi investiční nástroje s poměrně vysokými ročními úrokovými sazbami. Ty se mezi sebou samozřejmě liší, najdete dluhopisy se zúročením kolem pěti procent, ale i takové, které jsou podstatně výnosovější a dosahují téměř na 10 %. Například Uniprospe.eu, společnost zabývající se likvidací starých pneumatik, nabízí své dluhopisy se zúročením 9,5 %.

Vyberte si společnost, která pro vás bude zárukou

U korporátních dluhopisů je pak také nespornou výhodou to, že si můžete vybrat svého emitenta, tedy společnost, kterou podpoříte a nejste omezováni jen na stát, jak je tomu u státních dluhopisů. A stejně tak si můžete vybrat i způsob úročení – na výběr máte dluhopisy s pevným úročením, s variabilním kupónem či indexované dluhopisy. U prvního zmíněného typu je pevně stanoven zisk, druhý typ se váže na referenční sazbu, kterou bývá obvykle mezibankovní sazba doplněná o procentní přirážku za riziko, a třetí typ má zisk neboli kupón vázán na vývoj indexů zlata, ropy, mezd nebo jiných komodit. A rozhodovat se můžete také dle doby splatnosti – investovat lze jak do dluhopisů krátkodobých (se splatností kratší než jeden rok), tak těch střednědobých (splatnost 1-5 let) či dlouhodobých (splatnost více než 10 let). Výše zmíněná společnost Uniprospe například nabízí pevné úročení krátkodobého dluhopisu se splatností k 31. 12. 2023.

Nechcete-li tedy zbytečně riskovat, a přesto byste rádi své úspory zhodnotili, vyzkoušejte svět dluhopisů. Ať už zvolíte jako svého emitenta Uniprospe.eu, nebo jinou společnost, máte šanci na vysoké zhodnocení.

Publikováno: 28. 04. 2023

Kategorie: Byznys a finance

Autor: Jakub Skalický