Bydlení

Jak vybrat sekačku?

Dobrá zahrada se pozná hlavně podle trávníku. Problém je, že udržovat zelenou plochu v dostatečné kondici je hodně náročné i pro odborníky, natožpak pro laiky. A nejen po stránce znalostí, ale také času.

Navíc je potřeba mít k tomuto účelu k dispozici nejen vhodná hnojiva, ale zároveň použít i správné sekačky. Ty se vybírají podle mnoha kritérií. Mezi ty nejdůležitější patří velikost pozemku.

Benzínové sekačky jsou vhodné na velké plochy

Kdo má u domu trávník větší než kilometr čtvereční, ten by neměl uvažovat o ničem jiném než o benzinovém modelu. Ostatní druhy sekaček totiž nemají k zvládnutí tak velké plochy dostatečný výkon. Navíc benzínové sekačky disponují také docela velkým sběrným košem, jehož objem se pohybuje mezi 50–80 l, což je více než postačující.

Za výkon se však platí, a tudíž by nikoho neměly příliš překvapit vyšší pořizovací náklady. Rovněž údržba není v tomto případě jednoduchá, nicméně s trochou cviku se nejedná ani o nic extra náročného.

Pro někoho může být negativem i spalovací motor. Ten totiž nemusí příliš vonět hlavně lidem s ekologickým cítěním. Nutno podotknout, že moderní benzinové sekačky, například ty značky Husqvarna, jsou méně žravé než předešlé modely, a tudíž v nich většinou najdou zalíbení jak šetřílkové, tak i lidé více myslící na blaho planety.

Pro střední plochy bohatě postačí elektrické sekačky

Kdo má zahradu střední velikosti, ten si bohatě vystačí s elektrickou sekačkou. I ty dokáží být poměrně efektivní, zároveň přitom ani moc nehluční. Snadno se obsluhují a není okolo nich mnoho práce. Dají se použít i k sekání trávy na svažitějších terénech.

Jediným problémem tudíž může připojení, respektive kabel. Tam, kde chybí zásuvka, není možné elektrickou sekačku používat. Kabel se navíc může různě zamotávat a komplikovat tím práci.

Akumulátorové sekačky pro menší trávníky

Nejlehčí, ovšem také nejméně výkonné jsou akumulátorové sekačky. Díky jejich nízké váze se s nimi dobře pracuje i fyzicky méně zdatným jedincům. Rovněž jsou velmi tiché, takže člověk neruší při sekání trávy sousedy. Akumulátorové modely jsou zdaleka ty nejlevnější.

Na druhou stranu jejich výkon není nic moc, proto jsou vhodné pouze pro zušlechťování menších ploch. Zároveň je nezbytné časté dobíjení akumulátoru.