Lze opravit i klíče od auta? Ano!

Každý den je vezmeme do ruky, pak někde odložíme či odhodíme a zase je vezmeme do ruky. Klíče od auta nosíme s sebou takřka stále a tak se mohou poškodit. Co s nimi pak?

Potřebná oprava

Rozbité klíče od auta jsou nepříjemné, ale vše má své řešení. Většinou se naštípne nebo ulomí plastový kryt a pokud máte vystřelovací klíč, může to znamenat omezení některých funkcí. Výměna platového krytu není nijak složitá, zvládne ji téměř na počkání specializovaná firma. Musíte jen znát typ vozidla, jeho značku a rok výroby, protože i jednotlivé modely stejné značky mohou mít různé autoklíče. Často také dojde k nalomení nebo vylomení planžety z plastového krytu. Na nastartování auta to stačit bude, už to ale přináší určité omezení a také riziko dalšího poškození. Výměna planžety také není nijak náročná a klíč od auta bude po opravě opět plně funkční.

Včasné řešení

Abychom předešli zbytečným problémům, vyplatí se řešit už i malé poškození, prasklinu krytu nebo odlomení jen malé části. V plastovém krytu je ukryto i dálkové ovládání k odemykání vozu nebo čip s kódy pro imobilizér, při oddalování opravy tak riskujeme, že přijdeme o cenné funkce. Imobilizér je u novějších typů aut standardní vybavení a bez funkčního čipu se správnými kódy není deaktivace imobilizéru možná. Ideální řešení je kontaktovat specializovanou firmu a nechat si vyrobit klíč nový, případně opravit ten stávající. Vyhneme se tak situaci, kdy najednou nepůjde auto odemknout nebo nastartovat, protože poškození uvnitř krytu bylo větší, než jsme si mysleli. Zabezpečení aut se vyvíjí stejně rychle jako mnoho dalších funkcí, které nám mají ulehčit život. Klíče od auta často obsahují cenné informace pro bezproblémové ovládání auta, proto se raději nepokoušejte o opravy svépomocí, zvlášť, pokud neznáte přesně vše, co kryt klíčů ukrývá.

Publikováno: 23. 01. 2020

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná