Reflexní vesta přijde vhod nejen v případě autonehody. Nosit by ji měly i děti!

Navzdory tomu, že se každoročně klade na bezpečnost řidičů větší důraz, nehodovost je rok od roku vyšší. Někdy je na vině přemrštěné sebevědomí řidiče, který v kritických situacích přeceňuje své dovednosti. Často jsou na vině také nepříznivé podmínky - mrazy, náledí nebo špatná viditelnost. A je to právě mlha, která je především na podzim takřka nedílnou součástí každodenního provozu. Počasí se na statistikách projevuje vskutku významnou měrou a jedninou možností, jak nehodovost snížit, je nepodcenit prevenci. Díky reflexní vestě budete vidět na mnohem větší vzdálenost!

Reflexní vesta je základ

Při špatné viditelnosti je bezkonkurenčním pomocníkem reflexní vesta auto. Zajistí, aby vás ostatní řidiči viděli z dostatečné vzdálenosti i při zhoršené viditelnosti. Zpozornět by měli především rodiče dětí, které se pohybují v bezprostřední blízkosti vozovky při cestě do školy.

Mít a nemít vestu je velký rozdíl

Význam reflexní vesty nepodceňujte. Přesvědčí vás následující srovnání: zatímco postavu v tmavém outfitu řidič zpozoruje ze vzdálenosti cca 18 metrů, retroreflexní prvky jsou vidět ze vzdálenosti až 200 metrů. Při rychlosti 75 km/h přitom vozidlo k reakci a následnému bezpečnému zastavení potřebuje dráhu o délce min. 30 metrů.

Jak je to s vestou a povinnou výbavou vozidla?

Dle platné legislativy musí být vozidlo při jízdě mimo obec vybaveno jednou reflexní vestou, kterou si v případě nehody nebo opuštění vozu obleče řidič. Samozřejmě není od věci vozit vest více – pokud automobil opustí i další členové posádky, stávají se z nich chodci a platí pro ně zákon z roku 2016. Porušení je pokutováno do výše dvou tisíc korun. A kde reflexní vesty seženete? Dobrou volbou je specializovaný prodejce Altima – reflexní vesta do auta zde nestojí moc a v nabídce nechybí ani další retroreflexní prvky.

Publikováno: 29. 05. 2019

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná