Virtuální sídlo pro podnikatele a pronájem adresy trvalého pobytu: Jaké jsou jejich přednosti?

V online světě se dnes můžete setkat s nabídkami na takzvaná virtuální sídla firem a pronájmy adres trvalých pobytů. Jde o zcela legální záležitost, která je posvěcená platnými právními předpisy. Kdy a komu se mohou hodit? V dnešní době nemají podnikatelé, ostatně jako ostatní občané, zrovna ustláno na růžích. Doba je nemilosrdná, dochází k neustálému a dosti razantnímu zdražování nájmů, energií, ale i potravin, spotřebního zboží a služeb. Není proto divu, že prakticky všichni hledají možnosti, jak ušetřit.

Virtuální sídlo

Virtuální sídla pro podnikatele a OSVČ jsou způsobem, jak snížit náklady v rámci podnikatelské činnosti. Proč platit drahé nájmy za kancelářské prostory, když si můžete sjednat sídlo za pár set korun? Virtuální podoba pronájmu vám umožňuje takovéto sídlo zapsat do obchodního rejstříku, takže v tomto ohledu naplníte literu zákona. Ve skutečnosti zde reálně nebudete působit, pouze v dané nemovitosti budete mít označení, případně se dají využívat služby recepce, která vám například přesměruje hovory, přijme poštovní zásilky apod. Velkou předností virtuálních sídel je kromě finanční úspory rovněž fakt, že většinou bývají na lukrativních adresách v centrech velkých měst. A mít dobrou adresu mnohdy znamená lepší renomé u obchodních partnerů, klientů a zákazníků.

Pronájem adresy trvalého pobytu

Jako podnikatelé i soukromé osoby si můžete dále sjednat pronájem adresy trvalého pobytu. Důvodů, abyste neměli trvalý pobyt hlášený přímo v místě bydliště, se najde hned několik. Jde třeba o praktickou záležitost, kdy živnostníci nechtějí udávat jako místo svého podnikání adresu bydliště. Když si pak kupříkladu zajistíte pronájem adresy trvalého pobytu v Praze, získáte právo v dané lokalitě využívat zlevněného parkování (stáváte se totiž rezidenty, byť zde reálně nesídlíte), můžete v městské části poslat své děti do školy apod. Situací, kdy se pronájem adresy trvalého pobytu v Praze a dalších městech hodí, by se našlo vskutku velké množství.

Publikováno: 28. 11. 2022 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Byznys a finance

Autor: Milena Novotná