Byznys a finance

Češi objevují investiční zlato. Přidáte se?

Zlaté mince byly v Česku dlouhou dobu vnímány jako zábava pro sběratele. Zlaté cihličky zase Češi viděli jako něco, co si mohou dovolit pouze ti nejbohatší. Naštěstí se tyto zažité stereotypy spolu s rostoucí finanční gramotností postupně mění a investiční zlato láká čím dál více investorů.

Investorem je každý, kdo má zájem ochránit své peníze před inflací, tedy vložit je do nějakého investičního prostředku se zhodnocením vyšším, než je míra inflace. Je jedno, jestli máte našetřené miliony nebo tisíce korun, investorem se můžete stát i se dvěma tisíci. I za tuto částku lze koupit investiční zlato.

Co je a co není investiční zlato

Pojmem investiční zlato označujeme investiční mince a zlaté slitky. Na investici rozhodně nejsou vhodné šperky, u nich mimo jiné platíte DPH, zatímco u mincí a slitků se neplatí. Nevhodné jsou také jakékoliv certifikáty o vlastnictví zlata, které však fyzicky nevlastníte. Chcete-li skutečně investovat do zlata, zaměřte se na zlato ve fyzické podobě.

Zlaté mince a slitky můžete mít přímo doma, vhodné je pořídit si na ně speciální trezor, ať se vám neválí jen tak v šuplíku. Některé firmy a bankovní instituce nabízí možnost uschování zlata, což je také jedna z variant. Nejjistější každopádně je mít zlato u sebe. Jde totiž o komoditu, s níž jste zcela nezávislí. Prodáte ji kdykoliv a kdekoliv, respektive za jakoukoliv měnu. Mimo jiné tedy chrání vaše úspory před oslabením koruny.

Jak složité je investovat do zlata

Je to velmi jednoduché, mnohem jednodušší než koupit investiční nemovitost nebo sjednat si termínovaný vklad. Pokud jste někdy nakupovali na nějakém e-shopu, zvládnete si koupit i investiční zlato. Dá se totiž pořídit online, například v osvědčeném e-shopu www.zlate-mince.cz. Dejte si ale dobrý pozor, kde nakupujete. Vybírejte si pouze poctivé prodejce s dlouhou historií. Sledujte rovněž, jestli prodejce zlato zpětně vykupuje, abyste věděli, kam se vydat, až ho budete chtít směnit opět za peníze.