Při nákupu zlata si hlídejte ceny. Jak na to?

Investiční zlato se v posledních letech stalo velmi žádanou komoditou. Peníze do něj vkládají už nejen velcí investoři, ale stále častěji také drobní střadatelé. Pakliže máte naspořené nějaké finanční prostředky a nechcete je nechat napospas vysoké inflaci, kdy ztrácejí na své kupní síle, je nejvyšší čas je vložit třeba právě do zlatých slitků. Jak ale na jejich nákup, abyste zbytečně nepřišli o peníze?

Rozdíly v cenách jsou v českých obchodech mnohdy markantní

Tuzemští prodejci, kterých je už celkem značné množství, si z nastavení cen rozhodně nedělají hlavu. Cena zlata se mnohdy liší až o 10 %. Pokud tedy zvolíte špatný obchod, může vás to vyjít hodně draho. Prvním důležitým kritériem je tudíž srovnání nabídek jednotlivých prodejců. Je dobré si vyhradit trochu času a projít si internet. Najděte si alespoň několik internetových obchodů a porovnávejte ceny zlatých slitků. Pak zvolte nejlevnějšího prodejce. Ale dejte si pozor na to, aby se jednalo o dostatečně renomovaný obchod. I v tomto segmentu zboží se totiž najde několik nepoctivých prodejců, kteří vás mohou snadno obrat.

Cenu zlata zvyšuje nutnost dovozu této komodity do ČR a na Slovensko

Investiční zlato je vysoce ceněnou komoditou. Bohužel je zde trochu dražší nežli třeba v Rakousku, Německu nebo Švýcarsku. Je to dáno nejen chamtivostí některých prodejců, ale už samotným faktem, že žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Většina z nich pochází hlavně ze švýcarských rafinérií. Abyste i tak za zlato nemuseli platit zbytečně horentní sumu peněz, je důležité se držet zásady srovnávání. Kromě toho si ohlídejte, aby vámi zakoupené zlaté slitky měly patřičné certifikáty, jež deklarují ryzost a původ.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Byznys a finance

Autor: Milena Novotná