Ideální věk na rovnátka? Kdykoliv!

Když se začne mluvit o rovnátkách, většina z nás si představí protivného teenagera s pusou plnou kovových drátků a zámečků. To je ale už dávno minulost, v dnešní době nosí rovnátka lidé všech věkových kategorií. S tím se tedy pojí otázka, existuje vůbec věková hranice pro nošení rovnátek a jaký věk je pro jejich nošení ideální? Možná uvažujete o tom, že budou rovnátka potřebovat vaše děti, protože mají křivé zuby, předkus nebo špatný skus. Pravdou je, že dětský chrup se neustále mění a vyvíjí. Čelisti se prodlužují, ústa rostou a rozšiřují se. Mléčné zuby vypadnou a začne se objevovat trvalý chrup. V této době se k rovnátkům nejčastěji přistupuje.

Věk u rovnátek nerozhoduje

Ideální věk pro rovnátka však není zcela jednoznačně určen. Přesto, že v dětství je dobrý čas na rovnání zubů, stále častěji si pro rovnátka chodí dospělí. Zpravidla je typ rovnátek stejný bez ohledu na věk pacienta. Vždy se rovnátka upravují podle úst jednotlivce a při plánování se bere v úvahu množství prostoru v ústech, velikost zubů, zdraví zubů a další parametry. Dospělí pacienti však mnohem častěji řeší psychologické a sociální dopady rovnátek. Zatímco děti a teenageři ve většině případů nemají problém s klasickými fixními rovnátky, dospělí upřednostňují diskrétnější způsoby léčby. Právě z těchto důvodů většina dospělých upřednostňuje lingvální rovnátka nebo samoligovací keramické zámečky. Ty nejsou tolik viditelná, ale znesnadňují mluvení a léčba je často bolestivá. V posledních letech se však dostaly do povědomí neviditelná rovnátka Invisalign. Rovnátka, která nejsou vidět, a jejich nošení není bolestivé. Navíc během léčby můžete jíst běžné potraviny, protože rovnátka před jídlem vyndáte. Po jídle a vyčištění zubů rovnátka zase nasadíte.

Pohodlná léčba, která není vidět

Možnost vyjmutí rovnátek je výhodná i pro zubní hygienu, na rozdíl od fixních rovnátek, Invisalign umožňují bezproblémový přístup k zubům. Navíc odpadají problémy se skvrnami na zubech, které po nošení fixních rovnátek vznikají. Invisalign tvoří systém průhledných fólií, které vznikají na základě 3D modelu vašeho chrupu. Speciální software naplánuje každý pohyb zubů dopředu a rozloží celý proces do jednotlivých mezikroků. Tyto kroky jsou přeneseny na průhledné fólie, které si pak nasazujete na zuby. Obvykle se Invisalign nosí srovnatelně dlouho jako fixní rovnátka. Oproti běžným rovnátkům mají Invisalign také tu výhodu, že nemusíte chodit na časté kontroly k ortodontistovi. Fólie si každých 14 dní měníte sami a k lékaři docházíte jednou za dva až tři měsíce na drobné kontroly. Aby byla léčba úspěšná, je potřeba, abyste spolupracovali a rovnátka nosili po předepsanou dobu 22 hodin denně. Pokud je budete nosit kratší dobu, nebude léčba tak účinná nebo se doba léčení prodlouží. Vzhledem k tomu, že jsou rovnátka velmi diskrétní a nijak nepřekáží v mluvení, nebývá dodržení této doby problém. Invisalign jsou vhodná pro většinu zubních vad, přesto je však jejich použití nutné konzultovat s vaším zubařem. Je možné, že bude nutné před zahájením léčby vyřešit případné problémy s dásněmi nebo viklajícími se zuby.

Publikováno: 07. 07. 2020

Kategorie: Zdraví a fitness

Autor: Milena Novotná