Jak na výběr matrace do postele?

V okamžiku, kdy se vám v noci špatně spí a prakticky každé ráno se probouzíte unavení, je na místě hledat příčiny. Častou chybou je spaní na nevyhovujícím lůžku, značnou roli přitom hraje kvalita matrace. Na co si tedy dát pozor, pokud si chcete koupit nový model do vaší postele?

Velikost matrace a její tvary

Člověk by měl spát v posteli s matrací, která vyhovuje jeho tělesným proporcím. Obvykle má být matrace alespoň o dvacet centimetrů delší, než je výška vaší postavy, šířka je pak u klasického lůžka pro jednu osobu minimálně 70 centimetrů. Někdy se stane, že doma máte postel s atypickými rozměry, případně nemůžete najít vhodný typ a velikost matrace. V tom případě je rozumné si najít firmu, která dělá matrace na míru. Zhotoví vám ji v takových velikostech, v jakých si sami určíte, leckdy dokonce bez poplatku navíc. Výroba matrace netrvá v dnešní době nijak dlouho, takže si na její dodání počkáte asi 10 dní, a to i tehdy, požadujete-li právě řešení na míru. Pro lepší pohodlí je dobré si zvolit výrobce (prodejce), který umožňuje provedení kompletní objednávky přes internet.

Materiály a rozdíly mezi matrace pro dospělé a děti

Z hlediska materiálového provedení se v současnosti dá pořídit mnoho variant. Oblíbené jsou klasické pružinové matrace, stále větší popularitě se však těší moderní matrace z umělých pěn, případně v kombinaci s dalšími materiály. Zvláště důležitý je výběr v okamžiku, kdy kupujete dětské matrace, protože matrace do postýlky musí dokonale kopírovat těla dětí, zároveň jim také mají poskytovat příjemné pohodlí. Dětské matrace proto vždy bývají měkčí nežli ty, jež jsou určené pro dospělé. Na škodu není ani pořízení verze s odnímatelným potahem, což maminkám usnadní péči o matraci. Dojde tím navíc k prodloužení životnosti tohoto nezbytného domácího vybavení.

Publikováno: 18. 08. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Novotná