Jak se dobře a efektivně učit

Člověk se celý život něčemu učí, avšak aby bylo učení skutečně efektivní, je důležité vyvinout značné úsilí na to, aby vyústilo ve 100% koncentraci a soustředění se. V dnešním článku vám nabídneme pár tipů, jak se učit efektivně. Kromě toho však představíme také metody, s nimiž bude učení jednodušší.

Pochopte problematiku komplexně

Naučte se, že abyste pochopili kompletní sled událostí, je nutné chápat věci od úplného počátku. Výbornou metodou, jak se v mnoha oblastech vzdělávat, je například sledování různých dokumentů se zaměřením na danou problematiku. Pokud se vám zdlouhavé příběhy obsáhlé ve filmech nelíbí, pokuste se prozkoumat YouTube anebo platformy poskytující různé podcasty. Možná najdete ten, který vás zajímá a v učení bude nápomocný. Velkou výhodou těchto podcastů je také to, že je můžete poslouchat na procházce, v autě anebo cestou v MHD, když míříte do školy nebo do práce.

Vytvořte si pomůcky

Potřebujete do hlavy dostat velké množství matematických nebo fyzických vzorců, případně chemického názvosloví? Napište si je na papírky a rozmístěte si je do různých koutů domácnosti. Díky tomu je budete mít neustále na očích a snáze si je zapamatujete. Navíc je velmi pravděpodobné, že pokud se budete snažit vzpomenout si na konkrétní vzorec, uvědomíte si, v jaké části domácnosti se nacházel a vybaví se vám.

Další výbornou pomůckou, která se hodí především na učení slovíček, je vytvoření kartiček. Na jednu stranu napište anglické slovíčko, na stranu druhou napište jeho překlad. Zabezpečíte tak, že se nebudete muset učit 10 slovíček se stejným počátečním písmenem jdoucích po sobě. Navíc bude možné vytáhnout kartičky téměř kdekoliv a pár slovíček si zopakovat.

Soustřeďte se

Jak již bylo řečeno – učení bez soustředění se na danou činnost je vskutku nemožné. Pro zvýšení soustředění a udržení pozornosti existují různé doplňky stravy, jako je například ginkgo biloba, která napomáhá dostatečně prokrvovat mozek a podílí se na lepším zapamatování si. Fenoménem dnešní doby ke však prášek z listů Mitragyna speciosa, kterému je přezdíváno kratom. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně neznámý přírodní produkt, vyvstává na mysl otázka „Co je to kratom?“. Je to rostlina pocházející z jihovýchodní Asie. Její výtažky, respektive jejich užívání, dokáže navodit stav vysokého soustředění. Chcete-li těchto účinků docílit, užívejte bílý kratom, tzv. energetický nakopávač. Pozvedá náladu, zvyšuje duševní bystrost a v neposlední řadě dodává motivaci k práci a učení se.

Opakování – matka moudrosti

Toto rčení jste již ve svém životě jistě slyšeli, a ne nadarmo se říká. Ať už se snažíte naučit cokoliv, naučte se pravidelnosti. Je mnohem lepší učit se půlhodinu denně, než 4 hodiny v kuse jednou za týden.

Rada na závěr: Učte se, když jste odpočatí a dbejte na to, abyste si v průběhu učení dávali v pravidelných intervalech přestávky. Čeká-li vás náročná zkouška, z níž jste nervózní, poslední den před ní si učivo dopoledne zopakujte a maximálně se naučte něco málo, o čem nevíte zhola nic. Poté relaxujte, vydejte se do přírody a dovolte mozku, aby si odpočinul. Druhý den se vám bude nad odpověďmi přemýšlet mnohem lépe.

Publikováno: 20. 04. 2023

Kategorie: Zdraví a fitness

Autor: Jakub Skalický