Pohodlné a stylové pánské tepláky

Tepláky nazýváme pohodlné kalhoty z bavlny či polyesteru, které nám mají zajistit komfort, nejčastěji při sportu nebo domácím odpočinku. Jejich obliba či odpor k nim stále budí velké emoce. Kde se vlastně vzal tenhle zlepšováček?

Pryč s nepohodlím

Původní vlněné kalhoty, které kolem roku 1920 byly stálicí pánského šatníku, byly kvalitní a odolné. Ale i těžké, kousavé, dlouho po praní schly a srážely se. Nejeden muž si přál, aby průmyslová revoluce přinesla trochu inovace i pro pohodlí garderoby.

Olympijský hrdina nebo celá rodina

Slovo tepláky poprvé použil Oliver Shofield roku 1921 na olympiádě. Popisoval, co oblékl na šortky a tílko, aby mu nebyla zima. Vymyslel „sweatpants”, neboli kalhoty proti potu. V tu chvíli netušil, že se slovo stane oficiálním.

České slovo tepláky autora nezná. Pravdou zůstává, že tepláky uvedla na trh roku 1921 francouzská firma Le Coq Sportif jako „běžecké kalhoty”.

U nás se rychle rozšířily a našly uplatnění ve sportu, trempingu, v práci i na zahradě. A v neposlední řadě tam, kde si je pamatujeme nejvíc – v kultuře domácího úboru. Dřívější módní policie dala teplákům narozdíl od džín jedničku s hvězdičkou, a tak jsme si je mohli (často i museli) užívat dosyta při všech možných i nemožných příležitostech. Kluci z běžných rodin v kulisách normalizace v teplácích bruslili i chodili do kina. A tady nám historie opisuje magický kruh a jsme zase tam, kde jsme byli… Naštěstí přece jen trochu jinde, než je děda Homolka, ten nezapomenutelný teplákový manekýn.

Prosím, tepláky nosím

Rodinný kodex domácího oděvu se odvíjí od toho, co nám nutili rodiče.

Měli jsme tepláky rádi? Pak asi proti repete v dospělosti nic nemáme. Nutili nás do nich? Pak jsme si zadělali na teplákové trauma a to je škoda. Máme kámoše, kteří doma nedají ránu bez županu, oblíbeného svetru nebo odraných džín ze střední. Ale máme i takové, kteří pokořili nálepku maloměšťáctví a elegantně se zorientovali v nabídce vkusných moderních teplákových kalhot a souprav. Máte-li takového přítele, nebraňte mu, aby vám udělal módní exkurzi s trochou dobrých tipů, například na Bolf.cz.

Teplákové Maserati

Dejte tomu šanci, pánové! Tepláky jsou mega pohodlné a při správném výběru jsou nesmírně sexy! I ženská móda přišla s podmanivými variacemi párty tepláčků, na které se parádně kouká. Máte-li doma teplákovou královnu, hodí se v této oblasti sladit a vyznat.

Vybírejte dle postavy úzké nebo širší, případně „baggy” s nízkým sedem. Podle příležitosti bavlněné, funkční s vysokou sací schopností pro atletiku, posilovnu či turistiku nebo „marnivé” a efektní, barevné a zdobené zajímavými aplikacemi na rande a párty.

Ještě vás tepláky nezaujaly? Zasmějte se při nejlepším rýmu na sousloví „tepláková souprava” písně Tepláky od Nightwork, představte si v teplácích Chucka Norisse a přesvědčte přítelkyni faktem, že existuje teplákový klub, jehož členem je i Madonna.

A než dosáhnete koupě vysněného Maserati, zkuste začít od teplákového Maserati. Možná to ostatní už přijde, no, skoro samo.

Publikováno: 02. 02. 2021

Kategorie: Móda a styl

Autor: Milena Novotná