S kamny se dá ušetřit

Elektrická energie, potažmo plyn dnes již patří mezi drahé komodity a budoucnost nevypadá o moc růžověji. Proto se skoro každý snaží uspořit, kde se jen dá. Jsou zde však způsoby, jak za elektřinu či plyn ušetřit, a sice přejít na jiný typ vytápění. Dobrou možností jsou kupříkladu tepelná čerpadla, případně ještě levnější krbová kamna. O ta je v poslední době docela velký zájem.

Dřevo je levnější

Hlavním důvodem, proč si kamna pořídit, je samozřejmě cena paliva. Zatímco elektřina a plyn jsou extrémně drahé, dřevo je daleko levnější. Samozřejmě i to vlivem nepříznivé situace na energetickém trhu podražilo, nicméně stále se jeho koupě vyplatí mnohem více než používat k vytápění výše zmíněné komodity. Dřevo navíc má tu výhodu, že je maximálně ekologické. Jedná se totiž o snadno obnovitelný zdroj, takže není potřeba se bát, že by snad mohl být v brzké době vyčerpán. Navíc dřeva máme i u nás více než dost. Nikdo nám tudíž nemůže zamezit v jeho těžbě.

Design není všechno

Krbová kamna jsou velice zajímavá, i co se designu týče. Vzhledem k tomu, že se jedná o docela dominantní doplněk, je dobré vybrat si model, který do interiéru dobře zapadne. Výběr je naštěstí poměrně široký, takže je z čeho vybírat. Ještě důležitější než vizuální vlastnosti je výhřevnost kamen. Ta by měla být pro daný byt/dům tak akorát, což laik jen špatně určuje. Proto je dobré nechat si poradit od prodejce. V obchodech typu Kamnárna svým zákazníkům naštěstí rádi vycházejí vstříc.

Kouřovody

Kamna by měl samozřejmě nainstalovat profesionál, stejně tak i kouřovody. V opačném případě hrozí minimálně nefunkčnost celého zařízení, ne-li hůř. Co se údržby týče, nejedná se o nic složitého. Kamna i kouřovody je potřeba během topné sezóny jednou za čas pořádně vyčistit. Někdo si k tomu zve profesionály, avšak tuto práci by měl zvládnout i poučený amatér.

Publikováno: 23. 08. 2022

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Novotná