Poškozené autoklíče řešte co nejdříve

Někdy malá drobnost může na první pohled vypadat velmi nevinně, přesto je poškození velké. U klíčů od auta je nutné věnovat i malým nedostatkům pozornost, abychom se vyhnuli zbytečným starostem.

Velká drobnost

Klíče od auta musí být odolné, protože je každý den máme v ruce a moc jemně se k nim nechováme. Než mohou z továrny vyrazit do světa, prochází mnoha testy včetně pádu z výšky nebo vyprání v pračce. Vydrží toho hodně, přesto nejsou nerozbitné. Málokdy si všímáme prasklin, škrábanců a úlomků na svých klíčích od auta, což je ale velká chyba. Mezi nejčastější poškození, kromě těch povrchových, patří nalomení nebo odlomení kusu plastového krytu klíče, a většinou jim předcházelo právě jen něco malého. Dokud nám ale jakékoli poškození nebrání v používání samotných klíčů, nepřijde nám důležité to řešit. Při každém použití ale může dojít k rozšíření praskliny nebo odlomení dalšího malého kousku krytky, za několik týdnů už může být poškození velké a bránit ve funkčnosti. Vylomení planžety z krytky je pak, zvlášť v případě, že máte vystřelovací klíč, docela komplikací. Samotnou planžetu možná ještě zvládnete vložit do zámku a nastartovat, o pohodlí se ale mluvit nedá a nejspíše nebude fungovat ani mnoho dalších funkcí, které v sobě autoklíče mají.

Neztrácet čas

Majitelé starších vozů mají jistou výhodu, protože klíče od auta jsou jen klíče od auta. Odemknete s nimi vůz a nastartujete, jiné funkce nemají. Novější vozy ale už mají klíče s dalšími funkcemi, jako je čip s kódy pro imobilizér nebo dálkové ovládání centrálního zamykání. I drobné poškození zvenku tak může způsobit velké poškození uvnitř, i když ho na první pohled nevidíme. Pak nám nepůjde odemknout automobil, bude se špatně startovat nebude funkční dálkové ovládání. Když tedy zjistíte, že vaše klíče od auta jsou poškozené, někde nalomené nebo prasklé, neodkládejte návštěvu specializované firmy. Odkládat opravu klíčů, zvlášť pokud nemáte po ruce náhradní, není rozumné řešení.

Publikováno: 24. 09. 2020

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná