Slunce umí potrápit, alergických reakcí přibývá vinou užívaných léků i kosmetiky

Jedno české přísloví říká, že „kam nechodí slunce, tam chodí lékař.“ Je bezesporu pravdivé, protože čerstvý vzduch a sluneční paprsky zlepšují fyzickou kondici i mentální zdraví. Sluneční paprsky jsou též jednou z mála možností, jak dopřát tělu vitamín D, který podporuje obranyschopnost těla a pomáhá se vstřebáváním vápníku pro silné kosti.

Přes blahodárné účinky slunečních paprsků se to ale nesmí se sluněním přehánět. Při dlouhodobém pobytu na slunci bez adekvátní ochrany hrozí poškození kůže vlivem UVA a UVB záření nebo rozvoj rakoviny. Objevují se i další potíže, jednou z nich je alergie na slunce. Jak se projevuje tato autoimunitní reakce a jak účinně pokožku chránit?

Zarudnutí i svědění

První pupínek, druhý a náhle se na rukou, krku či obličeji objeví táhlé rudé skvrny, které se mohou změnit ve vyrážku podobnou kopřivce. Doprovodným jevem je svědění, v nejhorším případě se objeví bolestivé puchýřky. Polymorfní světelná erupce neboli alergie na slunce, je autoimunitní reakce, ke které dochází při kontaktu slunečních paprsků s pokožkou. Ke vzniku alergie dochází u citlivých jedinců, u lidí se světlým fototypem, ale také u pacientů užívajících léky, které mohou mít fotoalergickou reakci jako nežádoucí účinek, případně po aplikaci kosmetiky obsahující fototoxické přísady.

Pozor na předepsané léky

Pacienti, kteří užívají některé léky na cukrovku nebo vysoký krevní tlak dlouhodobě, mají o možné reakci na slunce povědomí. Bohužel ne vždy zákazníci čtou příbalové letáky volně prodejných nebo předepsaných medikamentů, proto mohou zjistit nežádoucí účinky až ve chvíli, kdy dojde k zarudnutí pokožky a nepříjemnému svědění. Mezi často předepisovanými léky s fotoalergickou reakcí patří antibiotika a antimykotika, dále též analgetika a sedativa. V letním období je žádoucí se na možnou reakci na sluneční paprsky zeptat lékárníka nebo přímo lékaře při výběru konkrétního přípravku.


Stín a prodyšné oblečení

Co dělat, když se pokožka vůči slunečním paprskům bouří? Nejdůležitější je prevence a ochrana, proto se doporučuje nevycházet ve slunečném počasí v době od 11 do 15 hodin. To platí zejména na dovolené u moře, kdy se tuzemci vrhnou do vody bez patřičné ochrany. Sluneční paprsky ale působí na souši i ve vodě, důsledky mohou být hrozivé. Kromě alergie na slunce hrozí též spáleniny a zánětlivé puchýře. Nezbytné je pokožku ošetřit ochrannými krémy s vysokým UV faktorem (SPF 50+) a současně zakrývat horní část těla prodyšným oblečením. Nesmí se zapomenout ani na pokožku hlavy a vlasy a nosit klobouk. Stín pod stromy nebo v budově je jedinou jistotou, protože ani slunečníky nemusí stačit.

Vybavená lékárnička s sebou

Samozřejmě se musí s možností autoimunitní reakce počítat při každé cestě do zahraničí nehledě na fototyp kůže. Vždy může dojít k neočekávané situaci, která si žádá rychlý zásah. V lékárničce by proto neměly chybět účinné chladicí masti s obsahem zinku a vitamínu E, také antihistaminika, která mohou být na předpis, ale jsou též volně prodejná. Mezi tradiční patří léky typu Analerginu nebo Zyrtecu, které působí i na jiné druhy alergií. Současně se lze na dovolenou u moře připravit posílením pokožky a preventivním užíváním antihistaminik tři dny před samotným odjezdem do míst se zvýšenou sluneční intenzitou.

Publikováno: 01. 07. 2023

Kategorie: Zdraví a fitness

Autor: Martina Novotná