Proč si rozhodně nepořizovat motorku?

Motocykly jsou již dlouho symbolem svobody a dobrodružství na otevřené silnici. Díky jejich elegantnímu designu a vysoké rychlosti není divu, že mnoho lidí přitahuje myšlenka vlastnit jeden z nich. Než se však odhodláte k nákupu motocyklu, je třeba zvážit několik důležitých faktorů. Článek jsme pro vás připravili společně s Auto-moto magazínem.

Přečtěte si několik důvodů, proč si motocykl nepořizovat.

Obavy o bezpečnost

Nejzřejmějším důvodem, proč si motocykl nepořizovat, jsou obavy o bezpečnost. Motocykly poskytují jezdcům jen malou ochranu, takže v případě nehody mohou utrpět vážná zranění. Podle Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) je pravděpodobnost úmrtí motocyklisty při nehodě 28krát vyšší než u cestujících v osobních automobilech.

I když jste bezpečný a zodpovědný jezdec, nemůžete ovlivnit jednání ostatních řidičů na silnici. Stačí jeden nepozorný nebo neopatrný řidič, aby způsobil vážnou nehodu.

Výdaje

Dalším důvodem, proč si nepořizovat motocykl, jsou výdaje. I když jsou motocykly levnější než automobily, stále vyžadují značné investice. Náklady na samotný motocykl jsou jen začátek - musíte také zohlednit náklady na pojištění, údržbu a bezpečnostní výbavu.

Kromě toho mají motocykly obecně nižší spotřebu paliva než automobily, což znamená, že v konečném důsledku můžete utratit více peněz za benzín.

Počasí je limit

Jízda na motocyklu může být velmi zábavná, ale ne vždy je praktická. Jednou z hlavních nevýhod je počasí. Na rozdíl od automobilů poskytují motocykly jen malou ochranu před povětrnostními vlivy. Jízda v extrémním horku nebo chladu může být nepříjemná a jízda v dešti nebo sněhu může být vyloženě nebezpečná.

Omezená přepravní kapacita

Pokud plánujete motocykl používat k dojíždění do práce nebo k vyřizování pochůzek, můžete zjistit, že má omezenou nosnost. Na rozdíl od automobilů mají motocykly omezený úložný prostor, což může ztěžovat přepravu potravin, zavazadel nebo jiných předmětů.

Důraz na dovednosti a zkušenosti

Jízda na motocyklu vyžaduje určitou úroveň dovedností a zkušeností. Na rozdíl od řízení automobilu, které se většina lidí naučí řídit již jako teenageři, vyžaduje jízda na motocyklu specializovaný výcvik a praxi. I zkušení jezdci se mohou dostat do náročných situací, které vyžadují rychlé uvažování a obratné manévry.

Pro jistotu na závěr opakujeme, že motocykly sice nabízejí vzrušující a vzrušující způsob cestování, ale mají i značné nevýhody. Obavy o bezpečnost, výdaje, počasí, omezená nosnost a potřeba specializovaných dovedností a zkušeností jsou faktory, které je třeba zvážit před pořízením motocyklu. Pokud se rozhodnete pořídit si motocykl, nezapomeňte brát bezpečnost vážně a investovat do řádného školení a bezpečnostní výbavy.

Publikováno: 03. 04. 2023

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná