Jak vybrat správný rybářský prut?

Jestli chcete začít s rybařením, nebo právě začíná váš syn, určitě budete potřebovat nový, kvalitní a spolehlivý rybářský prut. Na vlasec s háčkem byste toho chytli jen pramálo. Chcete-li být úspěšní, výběr prutu vám k tomu velmi pomůže. Plus samozřejmě různé další rybářské vybavení, ať už přímo pro lov, nebo pro komfortní pobyt u vody.

Prut podle druhu chytaných ryb a techniky

Od každého zboží, které v obchodě kupujeme, očekáváme něco konkrétního. Víc služeb velmi často… U rybářského prutu budete zřejmě očekávat, že se vám s ním bude dobře manipulovat, nahazovat, zaseknout rybu, nebo při souboji s rybou na háčku napomůže k tomu, abyste ji dostali na břeh či na člun. Existují tzv. univerzální rybářské pruty, u nichž můžete prodejce či výrobce často slyšet říkat, že vyhovují všem k jakémukoli druhu chytání ryb. Nedejte se zlákat. Nic univerzálního nemůže „sedět“ na úplně vše. Kdyby byly ryby stejné, chovaly se stejně, byly stejně velké, chytré, rychlé… bylo by to možné. Ale každá je jiná, a proto je lepší volit rybářský prut podle toho, na jaké ryby budete chodit a jakou technikou je budete chytat.

Co ryba, to jiný prut

Ano, zjednodušeně řečeno je to tak. V obchodech najdete velké množství prutů podle různých ryb. Jde o jejich velikost, rychlost, místa, kde žijí… Takže koupit můžete třeba kaprové pruty, které se vyznačují svojí pevností a odolností. Kapři jsou těžké ryby, tomu je prut uzpůsoben. Vyrábí se teleskopické i skládací. Nezapomeňte také na to, že i vlasce a háčky se volí, podle toho, na jakou rybu se vypravíte. K mání jsou i sumcové pruty. Tady je zátěž obrovská, a ony ji musí zvládnout utáhnout. Naše největší sladkovodní ryba může vážit i 100 kg. Konstrukčně je prut podobný tomu na kapry. Často používané jsou i muškařské pruty. Určitě jste o nich slyšeli. Používají se na pstruhy a další říční ryby. Anebo upotřebíte spíš feederový prut? Ty se hodí na lov lehkých a malých ryb. Mají velmi ohebnou špičku, která je citlivá, aby zareagovala na i ten nejlehčí dotek rybky. Špičky u těchto prutů lze měnit, můžete si najít vhodnou citlivost na váš styl lovu. K dalším druhům patří pickerové pruty na menší ryby. Jsou lehounké a tenké, hodí se k lovení s max. zátěží 50 kg. Populárním typem je i prut na plovanou. Technika „na plovanou“ žádá tento typ prutů. Jejich předností je, že s nimi nahodíte návnadu i velmi daleko. Je určen na chytání menších a středních ryb. Zbývají nám ještě přívlačové pruty a mořské pruty. Dá se použít na jakoukoli velikost ryby, dokonce i na velké mořské typy. Hravě s ním ulovíte malé ryby i zdatného sumce. Poslední jmenovaný prut je mořský prut. Loví se na něj většinou z lodi nebo ze břehu. Musí být velmi odolný a dovést utáhnout velké mořské ryby. Bez opomnění nezůstává ani materiál. Kvůli slané vodě je potřeba volit vhodný materiál. Užijte si rybaření o samotě či ve dvou, třech, čtyřech… U vody nasajete energii, zrelaxujete se, odpočinete si, můžete si přečíst knížky, naučit se slovíčky do francouzštiny… A třeba i domů přinesete krásnou zdravou rybu.

Publikováno: 07. 07. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná