Zachraňte mě! Průvodce obdobím těhotenství, které je náročné nejen pro ženy

Těhotenský test se dvěma čárkami. Výsledek přinášející páru záplavu radosti, která se střídá s vlnami paniky a obav z budoucnosti. Zatímco ženy se připravují na roli matky de facto od narození, muži jsou vrženi do dané situace po hlavě a musí si poradit po svém. Samozřejmě je po ruce kamarád Google, ale spolehnout se na výběrové odkazy jde jen těžko. Povětšinou se totiž jedná o reklamní a prodejní stránky různých výrobců. Kde tedy hledat informace? Poradí Modrý koník!

Společné sdílení

Dříve se staraly o děti pouze ženy, případně babičky, o mužích nebo dědečcích se nikdo ani nezmiňoval, protože ti měli na práci důležitější věci. Dnes už je naštěstí tento názor přežitý a muži se spolupodílejí na péči a výchově svých ratolestí. Často doprovázejí ženu na vyšetření a jsou jim podporou od samého začátku těhotenství až po porod, který podstupují ve valné většině případů s nimi. Jak se na tyto události připravit?

O těhotenství

Když žena oznámí, že je těhotná, muž má v sobě smíšené pocity, kdy se spolu perou zodpovědnost s naprostou nevědomostí toho, co přijde. Naštěstí web Modrý koník provází těhotenstvím týden po týdnu, proto i muži mohou vědět, čím žena právě prochází a co ji ještě čeká. Dobrá informovanost pomůže preventivně s určitými zdravotními neduhy, ale také překonat možné neshody. Málokterý běžný muž totiž ví, co jeho ženu trápí ve 12., 20. nebo 30. týdnu těhotenství.


Podpora nejen na vyšetřeních

Dítě je společné obou partnerů, proto je namístě, aby byl muž vtažen do těhotenství co nejvíce, a měl možnost prožívat emoce spolu se svou těhotnou ženou. Takové chování posiluje pouto mezi partnery, ale jedná se též o první navázání vztahu se svým dítětem. Poslech tlukotu srdce nebo hlazení břicha při kopání patří mezi nejkrásnější chvilky. S dostatkem informací o vývoji plodu, potřebných vyšetřeních nebo přípravě na porod je celé období snesitelnější, nadto i muži mohou klást do anonymních poraden na Modrém koníkovi dotazy, na které neznají odpověď.  

Publikováno: 08. 05. 2023

Kategorie: Vztahy a rodina

Autor: Jakub Skalický