A jak tedy vlastně vybrat správné pneumatiky pro vaše auto?

Tak tohle je věčná otázka. Uvědomte si ale, že správné pneumatiky mohou celkově zvýšit výkon vašeho vozidla, snížit spotřebu paliva a také navýšit bezpečnost. Nejsou to dostatečné důvody, abyste si našli trochu času a výběrem pneumatik se zabývali? Pneumatiky jsou jediným spojením mezi vaším autem a povrchem vozovky, proto je důležité vybrat ty správné. Zlepšují akceleraci i brzdění. Ale pojďme už ke konkrétním tipům.

Rozhodně chtějte pneumatiky bezdušové

Jiné už na autech prakticky nepoužíváme, avšak přesto je třeba na tuto skutečnost ještě upozornit. Vždy sáhněte po bezdušových pneumatikách, jsou mnohem vyspělejší a bezpečnější. Že se dají nasadit jen na litá kola, je mýtus. I ocelová kola s nimi dobře fungují.

Jakou velikost a vzorek?

Když kupujete náhradní autodíly, vždy byste se měli podívat na ty staré, platí to i u pneumatik. Podívejte se na ty aktuální, na boční straně bude pravděpodobně napsán rozměr – například 195/55 R 16 87V. Tato informace vám říká šířku pneumatiky (195 mm), procento šířky vzorku (55 %), radiální konstrukci pneumatiky (R), průměr kola (16 palců) a inex nosnosti pneumatiky (87) spolu s rychlostní třídou pneumatiky (V). Co se týče vzoru, setkáte se většinou se třemi variantami: konvenční vzorek, jednosměrný vzorek a asymetrický vzorek. Vlastně není až tak důležité mezi nimi vybrat. Mnohem důležité je, aby měl vzorek dostatečnou výšku, tedy abyste pneumatiku vyměnili před opotřebováním. U jednosměrného vzorku si nicméně dejte pozor, abyste pneumatiku nasadili správným směrem (budou na ní šipky).

Podle čeho vybrat značku?

Vyberte si renomovaného výrobce, ti zpravidla používají kvalitnější materiál a dávají delší záruku. Vždy si dejte pozor na datum výroby pneumatik. Doporučuje se nekupovat pneumatiky starší 6 měsíců. Datum najdete na bočnici, jedná se o čtyřmístné číslo, kde první dvě číslice označují týden a druhé dvě zase rok. Vybíráte nové pneumatiky? Podívejte se například na e-shop Autodílyvojkov.cz. Čeká tam na vás i nová převodovka a spousta dalších autodílů.

Publikováno: 26. 04. 2022

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná