4 důvody, proč si nechat izolovat a vyztužit podlahu

Přestože podlahu vnímáme jako jeden ze základních stavebních prvků, málokdo se zamyslí nad významem výztuže a izolace podlahy. Pokud se v dohledné době chystáte stavět, nebo rekonstruovat, určitě tuto možnost zvažte. Mírné zvýšení nákladů pojměte jako dobrou investici do budoucích let – opatření vám přinese čtyři významné benefity, které za navýšení původního rozpočtu rozhodně stojí.

1. Citelné snížení nákladů na topení

Udržet v domácnosti teplo vždy není snadné. Kromě oken, dveří, obvodových zdí s střechy může unikat také přes podlahu. Špatná izolace má na celkové ztrátě zhruba 5-10 % podíl, což – v přepočtu na částku za energie – je několik zbytečně vyhozených tisícikorun za rok. Zateplením zamezíte nechtěným tepelným ztrátám a zajistíte optimální komfort během studených zimních či naopak horkých letních měsíců.

2. Bez plísně, bakterií a hlodavců

Vhodně zvolený izolační materiál (obvykle kvalitní minerální vata) podlahu ochrání před vlhkostí, a tedy i před vznikem a následným působením plísní a bakterií. Po provedení úprav bude krytina efektivně chráněna i před hlodavci, kteří se v ní s oblibou zabydlují a likvidují ji.

3. Výrazná redukce hladiny hluku

Dalším pádným důvodem, proč s izolací betonové či anhydritové podlahy neváhat, může být nepříjemný kročejový hluk. Rušivé zvuky bývají častým neduhem starších domů i novostaveb a podstatně snižují uživatelský komfort. Chůze po podlaze s technologicky správně zhotovenou izolací je mnohem tiší, a tedy příjemnější.

4. Zásadní zvýšení životnosti

Povedením izolace a výztuže můžete snadno prodloužit životnost anhydritové či betonové podlahy a z dlouhodobého hlediska ušetřit nemalou částku za opravy. Izolace a výztuž podlahy lze realizovat do základové desky, ale také do podlahy v bytové jednotce, balkonu či půdní vestavby. Výjimkou nejsou ani kancelářské prostory a rozlehlejší prostory v podobě výrobnách hal a dílen. Problematiku můžete kdykoliv zkonzultovat s Dušanem Urbánkem, který se dlouhodobě zabývá realizací podlah z anhydritu i betonu.

Publikováno: 17. 01. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Novotná