Autobaterie má omezenou životnost. Jak vybrat novou, až se stará "odporoučí"?

Autobaterie je nezbytnou součástí každého automobilu. Bez ní by se nemohl rozjet. Ale nerozjede se ani s autobaterií, která už nefunguje tak, jak by měla. Pokud je vaše autobaterie ve špatném technickém stavu, může se stát, že jednoho dne svůj automobil nenastartujete. Pořizování nové „baterky“ na poslední chvíli nemusí být snadné – a zpravidla se tak děje v momentě, kdy člověk šíleně spěchá. Takže jestli máte pocit, že má baterie ve vašem voze namále, měli byste si novou pořídit zavčasu.

Dívejte se na technické údaje

Jak autobaterii vybrat, aby do vozu seděla? V první řadě hleďte na několik základních parametrů. Jsou velmi důležité k tomu, abyste svou autobaterku vybrali správně. Prvním důležitým parametrem je rozměr. Nemyslete si, že pod klapotu uložíte jakoukoliv baterii. Prostor, kde se baterie ukládá, má svá omezení, a podle toho se musíte řídit při výběru. Zřejmě nejjednodušším způsobem je zaměření stávající autobaterie. Jedině tak zjistíte, kam až můžete zajít při pořizování nové.

Potřebné info najdete na každé autobaterii

Autobaterka má pochopitelné i jiné velmi důležité údaje, bez kterých byste se zdaleka neobešli. Říká vám něco pojem kapacita? Jestli ne, vězte, že jde o údaj vyjádřený dvěma písmeny: Ah. Roli hraje fakt, zda máte benzínový, nebo naopak naftový motor. Jak jistě víte, naftové motory jsou náročnější, a to zvlášť v zimě. Nejčastějšími autobaterie jsou ty s hodnotami 65 Ah a 70 Ah.

Napětí a startovací proud

Posledními podstatnými údaji jsou napětí a startovací proud. Startovací proud se vyznačuje písmenem A, napětí je označováno jako V. Pokud vás zajímají přibližná čísla, poohlížejte se po bateriích s hodnotou 12 V. Slabší autobaterie se do nových automobilů obvykle nedávají. U startovacího proudu se hodnoty pohybují od 500 A výše.

Praktický tip na závěr

Při koupi nové autobaterie zapomeňte na supermarkety, které nabízí levnější, ale neznačkové produkty. Jedná se o zboží, na kterém byste v žádném případě neměli šetřit. Jedinou správnou možností, jak vybrat odpovídající autobaterii, je navštívit specializovaný obchod, který se tímto sortimentem zabývá. Například na https://www.nekvinda-obchod.cz/1-autobaterie/.

Publikováno: 27. 05. 2019

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná