Bydlení

Jak by měla vypadat správná terasa?

Nechcete nechávat zahradu jen tak ladem, a přitom stále nevíte, co si s tím kouskem půdy u domu počít? Vybudujte terasu. Kupodivu se nejedná o tak náročnou a do jisté míry ani nákladnou záležitost, jak se vám to teď může jevit.

Začněte od podlahy

Z logiky věci je potřeba začít podlahou. Většina lidí preferuje u venkovních podlah dřevo. Vypadá skvěle, krásně voní a nestudí. Není však bezúdržbové, což může být na obtíž.

Vhodnou alternativou pak mohou být WPC desky, jež jsou docela levné, hezké a zároveň se o ně nemusíte nijak starat.

Chcete-li ovšem něco vyloženě levného, prostě si nechtě vyznačený plácek vybetonovat, případně použijte betonovou dlažbu. Obě řešení by měla vydržet po generace.

Správný nábytek

Nábytek na terasu musí být voděodolný, jinak vám dlouho sloužit nebude. K tomuto účelu se nejvíce používají plastové sety, nicméně nemusíte se bát ani dražšího ratanu. Ten se dá docela dobře sehnat i z druhé ruky. Bude levnější a zároveň už i trochu „jetý“. Normálně jde sice o negativní vlastnost, avšak v případě ratanu nikoliv. Tomu naopak stárnutí svědčí.

Krytí před deštěm

Až budete mít vyřešenou podlahu a nábytek, měli byste se zaměřit na střechu. Jsou lidé, kteří ji na zahradě neřeší, ovšem ti pak nemohou využívat venkovní posezení i během deštivých dní. Také v nehezkém počasí je venku krásně, ovšem pod vhodnou střechou.

Když pomineme různé super levné varianty typu nepromokavá plachta, zbývají víceméně jen dvě možnosti, a sice dřevěné zahradní altány a zahradní pergoly dřevěné. Obě možnosti mají svá pro i proti.

Altány

Každý zná altány. Jsou velké a vypadají na zahradách skvěle. Klasické verze se hodí hlavně do rustikálně laděného prostředí, zatímco moderní modely lépe zapadnou do dokonale designovaných zahrad. Nejedná se však o konstrukci, která by se dala nainstalovat všude. Hlavně na menším pozemku je lepší využít pergolu.

Pergoly

Standardní pergola se skládá víceméně jen ze střechy a čtyř pilířů. I přesto je možné si koupit celou řadu vizuálně podmanivých kousků, takže se nemusíte bát, že byste v případě koupě pergoly přišli o nový ozdobný prvek. Výhodou pergol oproti altánům je nižší pořizovací cena i fakt, že nevypadají nepatřičně na menších pozemcích.

Jak altány, tak i pergoly se dnes běžně prodávají jako prefabrikáty, takže je možné je složit podobně jako stavebnici. Můžete si tudíž postavit zastřešení svépomocí, díky čemuž ušetříte nějakou tu korunu navíc.