Jak snadno povolit bezpečnostní šroub? Jde to i bez montážního klíče

Pojistné šrouby na alu kola jsou účinný ochranný systém před zloději, který hojně využívají majitelé osobních, ale také nákladních automobilů. Samozřejmě žádná ochrana nemusí být stoprocentní. To platí i v případě bezpečnostních šroubů, ovšem mohou ušetřit celou řadu starostí vám i vaší peněžence. Pojistné šrouby najdete v různém provedení, kdy účel zůstává stejný, avšak liší se kvalitou. Ke každé sadě tohoto zabezpečovacího mechanismu obdržíte speciální adaptér – ten umožní jeho majiteli šrouby libovolně povolit či dotáhnout. Cena ochranného systému je přijatelná a vzhledem k tomu, kolik zbytečných nákladů vám může ušetřit i výhodná.

Ztráta adaptéru

V první řadě uděláte nejlépe, když taková situace vůbec nenastane. Ovšem člověk je bytost zapomnětlivá a často také nezodpovědná, a proto raději adaptér skladujte na viditelném a bezpečném místě, případná ztráta vás může dost mrzet. Ztráta však není jediná věc, na kterou byste si měli dát pozor. Pokud svěříte své vozidlo do rukou servisáka, připomeňte mu, aby bezpečnostní sady utahoval pouze ručně, nikoliv pneumatickým klíčem. Také utahování šroubů a matic je potřeba udělat momentovým klíčem. Balení od adaptéru nevyhazujte! Na balení uvádí výrobce kód hlavice, který se vám v případě ztráty bude hodit.

Jak povolit pojistný šroub i bez adaptéru?

Jestliže váš adaptér opravdu není k nalezení, neztrácejte hlavu. Existuje totiž hned několik způsobů, jak šroub povolit i bez příslušného adaptéru. Pokud jste kolový šroub nedotáhli opravdu na maximum, postačí vám 12hranný ořech z gola sady, klíč, kladivo a páka.

Tip na závěr

Nevíte, kde sehnat pojistné šrouby? Ověřený prodejce shellers.cz nabízí, jak kolové matice a šrouby, tak i litá kola.

Publikováno: 25. 04. 2022

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná