Udělej si pilotní průkaz. A nezapomeň se pojistit!

Nudíte se a máte pocit, že jste již vyzkoušeli všechno možné i zdánlivě nemožné? Pokud máte dostatek volného času a netrpíte finančním deficitem, udělejte si pilotní průkaz na soukromé letadlo. Pilotním průkazem oslníte ostatní a budete si moct vyrazit o víkendu k moři. Představa, že nasednete to letadla a za 3 hodiny pohodového letu budete na pláži, je zkrátka boží.

Jaké jsou vstupní požadavky?

Výcvik soukromého pilota letounů - kvalifikace PPL(A) – může absolvovat každý, kdo dovršil věku 16 let. Závěrečnou zkoušku lze vykonat po dovršení 17 let. Další podmínkou je zdravotní způsobilost 2. třídy.

Co byste o PPL(A) měli vědět?

S průkazem soukromého pilota letounů budete moct létat pouze přes den a za příznivého počasí. Ale nic vám nezabrání si kvalifikaci rozšířit o noční létání. Kurz můžete vnímat i jako odrazový můstek pro další kvalifikace a následně si udělat další licence – třeba pro létání ve vícemotorových letounech. Při výběru letecké školy zohledněte zkušenosti a přístup instruktorů. Nesnažte se zbytečně ušetřit, neboť mnohem důležitější ke kvalita výuky. Až budete ve vzduchu sami, znalosti nabyté v dobré letecké školy se vám budou hodit více než pár uspořených tisícovek.

Proč byste se měli pojistit?

Nehodláte-li si pořídit vlastní letadlo, pravděpodobně si ho budete půjčovat. Proti škodě, kterou svým jednáním na stroji způsobíte, se můžete (a měli byste) pojistit. Produkt se jmenuje pojištění pilotů a je určen pro piloty, instruktory a žáky, kteří létají na vypůjčením letounu. Pojištění odpovědnosti pilota za škodu na vypůjčeném letadle nabízí jen několik vybraných pojišťoven včetně ERGO pojišťovny. Ta umožňuje rychlé vyřízení pojištění pro piloty online s okamžitou platností. Rozsah pojistného krytí je volitelný v rozmezí od 50 do 600 tisíc korun s jednotnou spoluúčastí ve výši 10 %. Podmínkou je registrace letadla v některé z členských zemí Mezinárodní organizace pro civilní letectví. Další informace najdete v sekci podmínky pro pojištění pilotů.

Publikováno: 03. 10. 2017

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná