Je rychlá půjčka opravdu rychlá? Víme, za jak dlouho se peníze objeví na vašem účtu

Mezi nejčastější otázky žadatelů o rychlé půjčky patří nepochybně dotaz na dobu, za kterou jsou finance připsány na klientův účet. Ačkoli spousta společností slibuje peníze opravdu rychle, ve finále bývá řada žadatelů zbytečně zklamána. O tom, za jak dlouho se objeví vypůjčené prostředky na vašem účtu, totiž rozhoduje celá řada faktorů.

Co slibují věřitelé?

Jak už napovídá název produktu rychlá půjčka, jde o jednorázovou (nebo opakovanou) finanční pomoc, díky níž má klient získat peníze opravdu rychle. Většinou jde o krátkodobé půjčky, o které klienti žádají třeba před výplatou. Jsou totiž nuceni hradit nájmy, paušály od mobilních operátorů nebo jiné výdaje, jejichž neuhrazení by je mohlo dostat do mnohem větších komplikací. Proto spoléhají na rychlé vyřízení, ale i poskytnutí půjčky, která se prezentuje jako rychlá. V některých případech je ale může čekat nepříjemné překvapení.

Jaká je skutečnost?

Ani prezentovaná rychlá půjčka nemusí být tak „rychlá“, jak na první pohled vypadá. Jak jsme již zmínili výše, doba, za kterou klient obdrží peníze na účtu, závisí na mnoha faktorech, mezi které patří například: Automatizovaný proces schvalování: Jestliže je proces schvalování žádostí plně automatizován, žádosti jsou vyhodnocovány prakticky obratem dvacet čtyři hodin denně, sedm dnů v týdnu. Skutečnost, že jde o půjčku bez dokládání příjmu: Jestliže společnost dokáže ověřit příjem a bonitu žadatele skrze své vlastní zdroje a databáze, není potřeba dokládat příjem potvrzením od zaměstnavatele. V opačném případě může být celý proces vyřízení půjčky a poskytnutí finančních prostředků prodloužen o několik dlouhých dnů. Žadatel o sobě sdělí všechny potřebné informace: Pokud žádáte o půjčku online anebo telefonicky či na pobočce, měli byste mít přichystány alespoň dva doklady totožnosti, informace o vašem bankovním účtu, ale i kontaktní informace (e-mail, telefonní číslo apod.). Tyto informace sdělíte poskytovateli půjčky, který je následně ověří a žádost vyhodnotí. Pokud zjistí nesrovnalosti, opět se může proces schválení půjčky prodloužit. Ověřovací poplatek: Většina společností požaduje po klientovi ověřovací poplatek ve výši jedné koruny. Takto ověří uživatelův bankovní účet, na který následně zasílají peníze. Peníze jsou vypláceny okamžitě po tom, co společnost obdrží tento poplatek na svém bankovním účtu. Bankovní účet: Jestliže se účty klienta a věřitele shodují, je ověřovací poplatek i následná platba připsána během několika minut. V opačném případě jde zhruba o 24 hodin (v pracovní den). Během svátků či víkendů může být doba ještě delší.

S věřitelem komunikujte!

Vyplnili jste všechny potřebné údaje, odeslali žádost, a přesto vás zatím nikdo nekontaktoval s informací o vyřízení či zamítnutí půjčky? Pak jste se mohli dopustit jedné ze zásadních chyb. V žádosti jste uvedli špatné telefonní číslo anebo jste se „překlepli“ při zadávání e-mailové adresy. Problém může nastat také tehdy, pokud nezvedáte neznámá čísla anebo skončí zaslaný e-mail ve schránce „spam“. Pokud vyloučíte vše výše uvedené, kontaktujte společnost na infolince anebo prostřednictvím e-mailu.

Peníze na účtu? Za pár minut i několik dnů

Vzhledem k výše uvedenému se tedy shodneme na tom, že peníze žadatel o rychlou půjčku obdrží v ideálním případě během několika minut a to za předpokladu, že:
  • Požádá o půjčku bez doložení příjmu nebo půjčku bez registru
  • Věřitel pracuje s plně automatizovaným systémem schvalování a vyhodnocování žádostí
  • Žadatel o sobě sdělí pravdivé informace
  • Klient odešle ověřovací poplatek bez zbytečných prodlev
  • Bankovní účty klienta a věřitele se shodují
V opačném případě se může proces vyřizování a následného poskytnutí rychlé krátkodobé půjčky protáhnout na několik dlouhých hodin, v krajním případě i dnů.

Publikováno: 13. 10. 2017

Kategorie: Byznys a finance

Autor: Milena Novotná

Tagy: půjčka bez doložení příjmu | rychlá půjčka