Kalibry: K čemu slouží a jak je správně vybrat?

V průmyslové výrobě hraje přesnost klíčovou roli. Dodržení požadovaných rozměrů je nezbytné pro správné fungování strojů a zařízení, ať už se jedná o drobné součástky nebo masivní komponenty. A právě tady přichází na scénu měřidla jménem kalibry - nenahraditelní pomocníci pro kontrolu rozměrů a zajištění kvality.

Co jsou kalibry a jak fungují?

Kalibry jsou měřicí nástroje, které slouží k ověření, zda rozměry daného dílu odpovídají požadovaným specifikacím. Obvykle se skládají ze dvou částí: "dobré" a "zmetkové". Pokud se díl vejde do "dobré" strany kalibru, je v pořádku. Pokud se ale vejde i do "zmetkové" strany, je nutné ho opravit nebo vyřadit. Kalibry se vyrábí v různých tvarech a velikostech, podle typu kontrolovaného rozměru. Mezi nejběžnější typy patří:

Závitové kalibry: Kontrolují rozměry a profil vnitřních i vnějších závitů.

Měřicí kroužky: Slouží k měření vnějších rozměrů, jako jsou průměry a tloušťky.

Válečkové kalibry: Určeny pro kontrolu vnitřních rozměrů, například otvorů a dutin.

Třmenový kalibr: Využívají se k měření vnějších rozměrů, jako jsou délky, šířky a hloubky.

Proč používat kalibry?

Výhody používání kalibrů v průmyslové výrobě jsou nesporné:

Zajištění kvality: Kalibry pomáhají předcházet zmetkům a zajišťují, že všechny díly splňují požadované normy a specifikace.

Snížení nákladů: Vyřazení vadných dílů v časné fázi výroby šetří čas, materiál a peníze, které by jinak byly vynaloženy na opravu nebo kompletaci nekvalitních produktů.

Ochrana strojů: Nesprávně vyrobené díly by mohly poškodit obráběcí stroje, což by vedlo k nákladným opravám a prostojům. Kalibry pomáhají předcházet těmto problémům.

Zvýšení spokojenosti zákazníků: Dodávka produktů v nejvyšší kvalitě vede k větší spokojenosti zákazníků a posiluje důvěru ve vaši značku.

Výběr správných kalibrů

Při výběru kalibrů je důležité zohlednit několik faktorů:

Typ kontrolovaného rozměru: Zvolte kalibr, který je určen pro měření daného rozměru (např. závitový kalibr pro závity, měřicí kroužek pro průměry).

Požadovaná přesnost: Kalibry se vyrábí v různých stupních přesnosti. Vyberte kalibr s dostatečnou přesností pro vaše potřeby.

Materiál dílu: Některé kalibry jsou vyrobeny z materiálů, které jsou vhodné pro specifické typy dílů (např. kalibry pro hliníkové díly).

Normy a předpisy: Ujistěte se, že kalibry splňují všechny relevantní normy a předpisy.

Kvalitní kalibry pro vaši dílnu

E-shop meridla.cz nabízí širokou škálu kalibrů pro všechny typy a druhy závitů, válečkové kalibry, kontrolní měrky, třmenové kalibry i nastavovací kroužky. Dodává i atypické rozměry a provedení kalibrů na zakázku. Zkušení pracovníci vám rádi poradí s výběrem správných kalibrů pro vaše potřeby.

S kvalitními kalibry z naší nabídky budete mít jistotu, že vaše výrobky splňují nejvyšší standardy kvality. Kontaktujte meridla.cz ještě dnes a dozvíte se více!

Publikováno: 24. 04. 2024

Kategorie: Bydlení

Autor: Tereza Benediktová