Lab Grown Diamonds: Nová éra diamantových šperků

Diamanty, symbol trvanlivosti a krásy, dávno nepatří pouze do královských korun nebo snů romantických duší. Díky inovacím v oblasti gemologie a technologickému pokroku, máme dnes k dispozici nový druh diamantů, které nás přivedly do nové éry šperků. Jedná se o takzvané Lab Grown Diamonds, neboli diamanty laboratorního původu.

Historie těchto zářivých kamenů se začala psát před několika desítkami let, ačkoliv teprve nyní pronikají do světa šperkařství s plnou silou. Lab Grown Diamonds jsou diamanty, které byly záměrně vytvořeny člověkem, ale na první pohled a dokonce i pod lupou se neliší od svých přírodních protějšků. V tomto článku se podíváme na to, co činí diamant z laboratoře tak výjimečným a jak ho poznat.

Vlastnosti a charakteristiky Lab Grown Diamonds

Většina vlastností a charakteristik Lab Grown Diamonds a přírodních diamantů je naprosto identická. Rozdíl je tak drobný, že by ho pozoroval jen zkušený gemolog za laboratorních podmínek.

Oba typy diamantů mají stejné složení - oba jsou tvořeny uhlíkem, stejnou tvrdost na Mohsově stupnici (dosahují nejvyššího stupně, což je 10), a sdílejí mnoho dalších fyzikálních a optických vlastností. Jsou stejně křehké a štěpí se dokonale. Kvalita brilance, třpytu a lesku je také u obou druhů diamantů podobná. Hlavním rozdílem mezi nimi je způsob vzniku, délka procesu a stáří.

Nejdůležitějším ukazatelem původu diamantu je způsob jeho krystalizace. Růst v krystalové soustavě totiž zanechává ve struktuře kamene neviditelné linie a další stopy. Podle tvaru krystalu je tak možné určit, zda se jedná o diamant přírodního nebo laboratorního původu.

Výhody Lab Grown Diamonds

Diamanty laboratorního původu přinášejí mnoho výhod, které stojí za pozornost. Proces laboratorní syntézy je mnohem rychlejší než přirozený vznik, což je jednoznačně jejich silnou stránkou.

Nejzajímavější výhodou Lab Grown Diamonds je bezpochyby jejich cena. Tyto diamanty lze získat o 20 až 30 % levněji než přírodní diamanty, a v některých případech dokonce o 50 %. To otevírá cestu k velkým, průzračným kamenům prvotřídní kvality za dostupnou cenu. Lab Grown Diamonds nabízejí nejen velikost, ale také čistotu a vnitřní strukturu za výhodnou cenu. Cena je často hlavním faktorem při rozhodování o tom, který diamant si pořídit, zejména pokud jde o zásnubní prsten. Díky Lab Grown Diamonds už není velký diamant spojený s astronomickou cenou.

Další zajímavou výhodou je možnost kontrolovat barvu kamene během laboratorní syntézy. Lab Grown Diamonds nemusí být pouze čiré - barva se dá dosáhnout přidáním určitého chemického prvku během procesu syntézy nebo vyžíháním po dokončení krystalizace. Metody výroby se stále zdokonalují, aby výsledné diamanty vynikaly čistotou, jasem, bezbarvostí a velikostí.

Ekologie a udržitelnost

Jedním z důležitých aspektů Lab Grown Diamonds je i jejich ekologičnost a udržitelnost. Laboratorní syntéza je cílenější než těžba, kde jen malý zlomek diamantů je vhodný pro šperkařství. V laboratoři lze dosáhnout výrazně lepší kvality výsledných kamenů, což je ekologicky šetrnější.

Certifikace pravosti

Při nákupu šperku s Lab Grown Diamond byste vždy měli obdržet certifikát pravosti. Tento certifikát obsahuje důležité informace o vsazených kamenech, včetně informace o jejich původu - zda se jedná o kameny přírodního nebo laboratorního původu. Každý diamant má své unikátní číslo, které najdete na certifikátu a laserově vypálené na rundistě kamene. Toto číslo vám umožní prověřit pravost diamantu v mezinárodní databázi. Inskripci na diamantu provádí laboratoř, která diamant hodnotila a vydala k němu certifikát.

Lab Grown Diamonds přinášejí světu šperků novou éru, spojující krásu a dostupnost. Srovnávají se s přírodními diamanty ve všech důležitých vlastnostech a přinášejí mnoho výhod, včetně nižší ceny a udržitelného způsobu výroby. Jejich popularita stále roste, a tak se můžeme těšit na další inovace v této fascinující oblasti šperkařství. Rozhlédněte se v nabídce online klenotnictví Klenota.cz a udělejte si radost krásným šperkem třeba ještě dnes!

Publikováno: 20. 09. 2023

Kategorie: Móda a styl

Autor: Jakub Skalický