Probouzíte se s bolavými zády? A na jaké spíte matraci?

Špatná matrace nám to může pěkně zavařit. Ve hře přitom jsou nejenom bolavá záda, ale i klouby, bolesti hlavy, astma a jiné alergické potíže. Není to už hodně důvodů vyměnit nevyhovující matraci za jinou? Tedy plně vyhovující? Všimli jste si pojmu vyhovující a nevyhovující matrace? To je totiž, oč tu běží. Spát bychom v podstatě měli na matraci doslova a do písmene ušité na míru našim potřebám. A věřte, že pohodlí matrace není jednoznačně na prvním místě. Na základě jakých parametrů tedy matraci vybrat? Čtěte dál a dozvíte se to.

Tvrdá, nebo měkká?

Matrace by samozřejmě měla být pohodlná, jinak se nám na ní zřejmě nebude chtít ulehat. Pohodlí však není jediným parametrem, jímž bychom se při výběru měli řídit. Tím je například její tvrdost. Zřejmě jste si všimli, že na trhu se setkáte s matracemi různých tvrdostí, nebo chcete-li tuhostí.

Matrace podle tuhosti

Hlavní rozdělení matrací je na extra měkké, měkké, středně tvrdé, tvrdé a extrémně tvrdé. Výrobci je označují buď písmenem T (tvrdost), nebo H (hardness). A k němu udávají číslice od jedné do pěti (nejměkčí matrace je H1 či T1 a nejtvrdší H5 či T5). Tvrdost matrace volíme na základě naší hmotnosti. Obecně platí, že čím lehčí jsme, tím měkčí matraci bychom měli zvolit. A obráceně.

Dobře si přeměřte postel a rošt

Dalším parametrem, na nějž bychom měli zaměřit svou pozornost, je rozměr matrace. V tomto případě vycházejte především z rozměrů vaší postele a roštu. Mezi standardní rozměry jednolůžka patří 80 × 200 cm a 90 x 200 cm. Matrace 160 × 200 a 180 x 200 cm pak jsou běžnými rozměry pro matrace pro dvoulůžka. S těmito rozměry se setkáte v nabídce většiny obchodů a e-shopů. Některé však (například e-shop matrace-matex.cz) nabízejí i matrace tzv. atypických rozměrů, jako jsou například 85 × 200 cm či matrace 120 × 200 cm.

Jaký zvolit materiál matrace?

Zde bude na místě udělat menší průzkum. Tedy navštívit nějaké dobře zásobené spánkové studio a všechny nabízené modely si osobně vyzkoušet. Každému totiž vyhovuje jiný materiál. Velkému zájmu ze strany uživatelů se těší matrace pěnové, ale i latexové, sendvičové či taštičkové. Trpíte-li zmíněnou bolestí zad, možná by pro vás byla vhodnější matrace ortopedická, popřípadě anatomická. Astmatikům zase lze doporučit matraci antialergickou. Není toho zrovna málo, nač při výběru matrace, myslet, že? Výběr matrace však neuspěchejte. Jedině tak si vyberete matraci, která vám bude po všech stránkách vyhovovat.

Publikováno: 20. 06. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Milena Novotná