Co je to CE certifikát? A kdy ho potřebujete?

Pokud plánujete prodávat své výrobky i v zahraničí, na evropském trhu se neobejdete bez vhodné certifikace, která se však nevztahuje na úplně všechny skupiny produktů. Certifikace se označuje zkratkou CE, přičemž v následujících řádcích vám prozradíme, v jakých případech je značka povinná a proč vůbec existuje. V první řadě je CE certifikát jakýmsi ukazatelem toho, že výrobek (ať už je vyrobený kdekoliv na světě) splňuje veškeré bezpečnostní, zdravotní, ovšem i ekologické požadavky, které jsou kladeny ze strany Evropské unie.

Kdy můžete získat CE certifikát?

O certifikát nemusíte žádat, pokud prodáváte třeba chemikálie, kosmetiku a potraviny, nicméně u elektrických zařízeních, zábavní pyrotechniky, výtahů, kotlů, strojů, hraček i lékařských přístrojů je nezbytně nutný. V případě, že chcete expandovat na evropský trh, dávejte si pozor na to, že na některé druhy produktů se vztahuje několik požadavků Evropské unie, které je nezbytné splnit. Velkou výhodou certifikátu CE je, že jakmile ho jednou získáte, můžete tento produkt nabízet a prodávat ve všech zemích Evropské unie.

Jak získat certifikaci pro své výrobky?

Pro získání certifikace výrobků potřebujete dokumentaci a prohlášení o shodě, které musí být podepsané. Ideální je obrátit se na společnost, která řeší certifikace, protože potom je celý proces hladký a bezproblémový. Připraví vás na to, co budete potřebovat, abyste označení CE vůbec získali. Označení CE musí být na výrobku dobře viditelné, čitelné a nesmazatelné. Většinou se tiskne na obal produktu, případně ho musíte uvést v projektové dokumentaci. Vždy záleží na charakteru výrobku. V tomto segmentu působí společnost PROFI CERT, což je certifikační orgán poskytující komplexní služby pro certifikaci výrobků. Zajišťuje vše od konzultace přes přípravu až po řešení samotných certifikátů.

Publikováno: 25. 03. 2022

Kategorie: Byznys a finance

Autor: Milena Novotná