Jak funguje cívka a proč se v nich používají zejména měděné dráty?

Cívka je elektrotechnickou součástkou, která má v oboru nezastupitelnou úlohu. Z čeho se skládá a kde všude ji lze využít?

Co je to cívka

Cívky definujeme jakožto pasivní elektronické součástky. Cívka se sestává z vodiče, který je ovinut kolem izolantu. Pojmem elektrický vodič se pak obecně rozumí látka, která je schopna vést elektrický proud. Elektrotechnika dále definuje vodič i jako vodivé dráty, kabely nebo lanka, které mohou být využity za účelem vodivého propojení součástek v elektrickém obvodu. Nejčastěji používaným typem vodiče je měděný drát. Tento materiál má charakteristicky velmi dobrou elektrickou i tepelnou vodivost. Tato vlastnost však může být snížena přidáváním dalších příměsí. Značný vliv má fosfor, naopak zcela minimální kadmium. Vinutí na cívce může být jednovrstvé nebo vícevrstvé. U vícevrstvých cívek je nutné použít tzv. křížové vinutí. Důvodem je snaha o omezení vlastní elektrické kapacity cívky.

Vlastnosti a využití cívek

Charakteristickými vlastnostmi cívky jsou zejména vlastní indukčnost a jmenovitý proud, při němž je cívku možno provozovat. Pakliže cívku připojíme do elektrického obvodu, vznikne magnetické pole. Cívka pak dokáže i akumulovat jeho energii. Tuto součástku můžeme využívat ve stejnosměrných, ale také ve střídavých obvodech silnoproudé i slaboproudé elektrotechniky. Mechanismus cívky přitom objevil už v roce 1825 řemeslník William Surgeon. Pokusil se tehdy na válcovou plochu navinout drát. První cívka byla na světě a své praktické využití má v hojné míře i v současnosti. Cívka se coby elektromagnet může využívat například v zařízeních, jako jsou elektromagnetická relé, ale také v elektromotorech. S cívkou jako induktorem se můžeme setkat mimo jiné v tlumivkách, případně v transformátorech a celé řadě jiných zařízení.

Dráty na vinutí a další součástky od TME

Vysoce kvalitní dráty určené pro výrobu cívek, elektromagnetů a dalších zařízení naleznete v nabídce značky TME. Původně polská značka započala svou historii ve městě Lodž. V něm sídlí stále. Zároveň též v lokalitě středního Polska vzniklo i moderní distribuční centrum, jež svým pojetím odpovídá vysokým nárokům na flexibilitu dodávek. Celkem nabízí plochu 18 800 m² a několik stovek tisíc míst pro skladování. Pravidelně odsud na export odcházejí objednávky do celého světa. V průměru jich toto zázemí expeduje 5000 za den. Díky tomu se TME daří pokrýt poptávku z celkem 150 zemí. Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o. dnes tak patří k předním světovým exportérům elektronických součástek. Důraz při svém fungování klade především na politiku jakosti, která je tvořena nejen vysokou úrovní nabízených služeb, ale především důrazem na maximální kvalitu každé jednotlivé položky. TME spolupracuje výlučně s předními výrobci.

Publikováno: 22. 01. 2021

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná