Kontaktní dermatitida a jak ji léčit

Název „kontaktní dermatitida“ jste možná nikdy neslyšeli, ale potýkáte se s ekzémem na dlaních, prstech a mezi prsty na rukou nebo na obličeji? Zjistěte přesné symptomy kontaktní dermatitidy a možná objevíte název kožního onemocnění, které vás trápí. Poradíme, jak jej léčit a jak mu předcházet.

Kontaktní dermatitida je ekzém na kůži, který má dva původy.

Prvním původem je alergen. Jestliže je vaše pokožka alergická na konkrétní látku a dostanete se s ní do kontaktu, tělo vyvolá alergickou reakci (alergická kontaktní dermatitida), jejíž výsledkem je ekzém, který se objeví do 24 až 72 hodin. Nejčastější jsou alergie na kov, vonné směsi obsažené v kosmetice, antibiotika, propolis a další. Ekzém se na pokožce může objevit i v případě, kdy na žádnou látku alergičtí nejste. Původcem může být různá chemická látka, barvy na vlasy, nebo také různé dezinfekce (iritační kontaktní dermatitida). Objevuje se do několika hodin od podráždění kůže.

Projevy kontaktní dermatitidy

Vzhled ekzému vyvolán kontaktní alergií je velmi podobný iritačnímu ekzému s tím rozdílem, že při iritačním ekzému pokožka spíše bolí a vyrážka je ostře ohraničená, kdežto u kontaktní alergie vyvolává ekzém spíše pocity svědění. V obou případech je pokožka začervenalá, může praskat a tvoří se na ní šupinky.

Léčba a prevence kontaktní dermatitidy

V akutní fázi ekzému je nutné navštívit dermatologa, který odhalí možný alergen nebo dráždivou látku, která mohla kožní problém způsobit a pokusí se jej vyléčit léčivými přípravky. Kontaktní dermatitidě se dá dále předcházet. V ideálním případě je dobré vyhnout se látce, která ekzém způsobuje. Pokud to není možné, používejte ochranné prostředky a mast na ekzém bez kortikoidů. Mast chrání pokožku po dobu 4 – 6 hodin při běžné frekvenci mytí. Snadno se vstřebává a hydratuje pokožku. Není určena k léčbě v akutní fázi dermatitidy.

Publikováno: 06. 06. 2022

Kategorie: Zdraví a fitness

Autor: Milena Novotná