Máte nárok na zvýšení výživného?

Téměř každý rodič, který dostává výživné na dítě, které vychovává, bojuje s jeho nedostatečnou výší. Není se čemu divit. S tím jak vaše dítě roste, se dramaticky zvyšují nároky na jeho výživu a nejde jen o jídlo, ale i potřeby do školy, kroužky, oblečení. To vše je stále dražší a dražší. Nemluvě o situaci, kdy má dítě zdravotní problémy a musí užívat drahé léky nebo dodržovat speciální dietu. Naštěstí výše výživného, která vám byla stanovena, není napořád. V případě, že se změnily poměry dítěte, můžete požádat o zvýšení výživného.

Kdy můžete žádat o zvýšení výživného na dítě?

Nárok na zvýšení výživného máte v případě, že došlo ke změnám v nárocích na péči o dítě, případě změně příjmových poměrů vás nebo partnera platícího výživné. Co to znamená? Vaše dítě má například vážné zdravotní problémy a musí nově užívat nákladné léky, které nejsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Vaše měsíční náklady na péči o dítě jsou tak například vyšší o několik tisíc a je na místě požádat soud o zvýšení výživného o tuto částku. Požádat o zvýšení či snížení výživného můžete také v případě, kdy se dozvíte, že druhý z rodičů začal vydělávat více než předtím, nebo případně tehdy, když se vaše vlastní finanční situace zhorší - například ztratíte zaměstnání a po delší dobu nemůžete získat nové. Změna poměrů v každém případě nesmí být krátkodobá.

Jak získat vyšší výživné

Pokud nastala některá ze zvýše zmíněných situací, neváhejte a požádejte soud o zvýšení výživného. Nemusíte se bát soudních poplatků, a to ani v případě že soud vaší žádosti nevyhoví. Návrh na zvýšení výživného je totiž od veškerých poplatků osvobozen. V návrhu je třeba řádně zdůvodnit, proč o zvýšení žádáte a uvést všechny náklady na péči o dítě, které vzrostly. Ty je pak také nutné soudu doložit, schovávejte si proto účtenky a jiné doklady, kterými svůj nárok prokážete.

Publikováno: 29. 01. 2020

Kategorie: Vztahy a rodina

Autor: Milena Novotná