Plynová pistole na sebeobranu? Určitě, jen musíte dobře odhadnout, kdy ji použít

Přestali jste se cítit bezpečně a hledáte způsob, jak znovu najít vnitřní klid? Jednou z možností, jak se efektivně bránit před útočníkem, je použití plynové pistole. Takzvaná plynovka vypadá stejně jako palná zbraň, a proto si získala spoustu příznivců. Její cena je ovšem násobně nižší a může si ji dovolit každý.

Jak plynová pistole funguje?

Specifická konstrukce plynovým pistolím neumožňuje střelbu klasických kulových nábojů. Fungují na principu okamžitého uvolnění energie stlačeného vzduchu nebo jiného plynu. Náboj obsahuje dráždivou látku (např. CN, CS, OC nebo PV) a jeho účinek je srovnatelný s působením obranného spreje. Zásadní rozdíl spočítá v dosahu – plynová pistole ochromí útočníka na větší vzdálenost.

Zbrojní průkaz nepotřebujete

Nemá smysl pochybovat o tom, že si plynové pistole vydobyly výsadní postavení díky vzhledu. V klidovém režimu jsou od skutečných palných zbraní k nerozeznání (podívejte se např. na plynové pistole Ekol) a výstřel je hlučný a doplněný zábleskovým efektem, což může útočníka silně rozhodit a přimět k ústupu. Obrovskou výhodou je možnost pořízení plynovky bez nutnosti absolvování jakéhokoliv byrokratického procesu. Jinými slovy – jedinou podmínkou je dosažení plnoletosti, zbrojní průkaz nepotřebujete.

Výhody převažují, ale nepodceňujte riziko

K dalším výhodám plynové pistole patří skutečnost, že výstřelem protivníka vyřadíte z boje, aniž byste mu způsobili vážné zranění či jej dokonce usmrtili. A povyk, který způsobí výstřel, má tendenci přilákat pozornost okolí. Na druhou stranu počítejte s tím, že použití plynové pistole není tak pohotové, jako je tomu u spreje. Než ji vyndáte z pouzdra, chvíli potrvá. Dalším předpokladem je zvládnutí základních úkonů souvisejících s manipulací. Použít sprej o o něco jednodušší než nabití, odjištění, natažení atd. Ani tak ale není důvod k obavám, s plynovou pistolí se nakonec naučí zacházet opravdu každý. Za určitých okolností vás může plynová pistole dostat do velmi nebezpečné situace. Bude-li mít útočník skutečnou střelnou zbraň, pravděpodobně ji vytáhne, protože se bude cítit v ohrožení. Snažte se proto předvídat a vždy si dobře rozmyslete, zda je vhodné plynovku použít.

Publikováno: 12. 01. 2020

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná