Svařování v dílně není jen tak. Co byste měli vědět, než se do toho pustíte?

Už je to tady zase. Potřebujete něco svařit, ale protože nemáte vlastní svářečku, musíte za sousedem, se kterým nemáte nejlepší vztah. Tušíte, jak se bude tvářit, až ho opět požádáte o laskavost... Nebylo by lepší mít po ruce vlastní vybavení? Dílnu máte, tak proč si nepořídit hobby-svářečku. Nabídka je pestrá a již dávno neplatí, že se v nižších cenových relacích nedá sehnat dostatečně kvalitní model. Ale než do svařování skočíte takříkajíc po hlavě, přečtěte si následující tipy. Jen pro jistotu, abyste na nic nezapomněli...

Když svařovat, tak jedině v odpovídajícím prostředí

Představa, že si zakoupíte svářečku a svařovací dráty a pustíte se do práce, aniž byste se seznámili se základy bezpečnosti, je poněkud mylná. Ne nadarmo se říká „bezpečnost především“ - a v případě svařování to platí dvojnásob. V prvé řadě zkontrolujte, zda je vaše dílna, garáž či jiný prostor vhodný pro práci se svářečkou. A vždy, než začněte svařovat, se přesvědčte o tom, zda se v bezprostředním okolní místa svařování nenachází hořlavé materiály či látky. Dbejte na to, aby byla na pracovišti zachována ergonomie – udržujte pořádek a zajistěte, aby vám při práci nepřekážela ostatní zařízení. Snadno byste mohli zakopnout a způsobit si nepříjemné zranění.

Bez ochranných pomůcek nesvařujte

A samozřejmě si pořiďte odpovídající ochranné pomůcky. Ideální je kombinace soupravy pro svářeče, svářečských rukavic a svářečské obuvi. O významu svařovací kukly se snad rozepisovat nemusíme – ideální jsou ty samozatmavovací, ovšem počítejte s vyšší pořizovací cenou. Před svařováním si svůj oděv zkontrolujte, zda není znečištěn olejem, tukem či jinou hořlavou látkou – mohlo by dojít ke vznícení. Na závěr praktický tip: Kde seženete svařovací drát? Materiály pro svařování za skvělé ceny najdete na nekvinda-obchod.cz.

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná

Tagy: bezpečnost při svařování | jak svařovat