Zdravotní přínosy lněných semínek a důvody, proč je přidat do jídelníčku

Lněná semínka

Zařadili jste už do svého jídelníčku superpotravinu lněné semínko? Stále hledáte informace o výživovém obsahu a zdravotních přínosech lněných semínek? Pokud ano, jste na správném místě! Čtěte dál a dozvíte se o úžasných zdravotních účincích lněných semínek a o tom, jak vám mohou pomoci udržet se v kondici. Tohle si nesmíte nechat ujít! Obsah

Lněná semínka jsou vysoce výživná, obsahují omega-3 mastné kyseliny, lignany a vlákninu. Pomáhají zlepšovat hladinu cholesterolu, snižovat krevní tlak, obsahují velké množství bílkovin a kontrolují hladinu cukru v krvi. Kromě toho jsou lněná semínka skvělou ingrediencí, kterou můžete použít, pokud se snažíte zhubnout.Závěrem lze říci, že lněná semínka jsou vysoce výživná a mají řadu zdraví prospěšných účinků. Jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, lignanů, vlákniny a bílkovin. Kromě toho mohou pomoci zlepšit hladinu cholesterolu, snížit krevní tlak, regulovat hladinu cukru v krvi a pomoci při hubnutí. Lněná semínka jsou všestrannou a zdravou ingrediencí, kterou lze přidávat do různých pokrmů.

Lněná semínka nejsou novou plodinou, jsou známá již po staletí a jsou součástí mnoha diet. Existují dva druhy lněných semínek - zlatá a hnědá - a obsah živin je u obou téměř stejný. Konzumací pouhé jedné polévkové lžíce lněných semínek dodáte tělu základní živiny, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny, vláknina, minerály a vitaminy. Jedna polévková lžíce mletých lněných semínek obsahuje 3 gramy bílkovin, 37 kalorií, 2 % RDI železa, 7 % RDI hořčíku, 0 % RDI hořčíku a 0 % RDI železa.3 gramy nasycených tuků, 05 gramů mononenasycených tuků, 4 % RDI fosforu, 2 % RDI draslíku, 2 gramy polynenasycených tuků, 8 % RDI vitaminu B1, 597 mg omega-3 mastných kyselin, 2 % RDI vitaminu B6 a 2 % RDI kyseliny listové. Přestože lněná semínka obsahují i další živiny, jejich zdraví prospěšné účinky jsou dány především obsahem lignanů, vlákniny a omega-3 mastných kyselin.

Pokud neradi jíte ryby, lněná semínka by měla být základem vašeho jídelníčku. Lněná semínka jsou bohatá na omega-3 mastné kyseliny a jsou skvělým zdrojem zdraví prospěšných látek. Lněná semínka jsou rostlinným zdrojem omega-3 a dobrým zdrojem kyseliny alfa-linolenové (ALA).

To proto, že lněná semínka mají vysoký obsah lignanů, což je druh fytoestrogenu. Mezi dvě důležité mastné kyseliny patří ALA. Vaše tělo si nedokáže samo vyrobit správné množství mastných kyselin, proto je nutné získat správné množství ALA z potravin, které jsou na ně bohaté. Četné studie prokázaly, že ALA je prospěšná při prevenci hromadění cholesterolu v srdečních cévách, snižuje záněty tepen a snižuje rychlost růstu nádorů.Studie provedená v Kostarice, které se zúčastnilo 3638 osob, ukázala, že u osob, které dostávaly vysoké množství ALA, se snížilo riziko infarktu ve srovnání s těmi, které konzumovaly nízké množství ALA. Konzumace ALA ve formě lněných semínek navíc pomáhá snižovat riziko srdečních problémů a mrtvice. Další nedávná studie ukázala, že omega-3 ALA je účinnější při udržování zdravého srdce než další dvě omega-3 EPA a DHA.Lněná semínka mají vysoký obsah lignanůZdravotní přínos lněných semínek pro snížení pravděpodobnosti vzniku rakoviny je pozoruhodný, protože mají vysoký obsah lignanů, což je druh fytoestrogenu.

Lněná semínka obsahují rostlinné sloučeniny zvané lignany, které mají estrogenní a antioxidační účinky. Tyto vlastnosti mohou snížit riziko vzniku rakoviny a zlepšit celkový zdravotní stav. Lněná semínka obsahují více než 800krát více lignanů než jakýkoli jiný rostlinný zdroj. Studie prokázaly, že u žen, které konzumují lněná semínka, se snižuje pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu, zejména u žen v menopauze. Studie provedená v Kanadě na více než 6 000 ženách zjistila, že ty, které jedly lněná semínka, měly o 18 % nižší pravděpodobnost onemocnění rakovinou prsu. Je zřejmé, že zdravotní účinky lněných semínek pro ženy jsou velmi silné.

Není třeba se nechat odradit, protože zdravotní účinky lněných semínek pro muže jsou silné. Studie ukázaly, že u patnácti mužů, kteří po určitou dobu dostávali 30 gramů lněných semínek denně jako součást nízkotučné stravy, se výrazně snížila pravděpodobnost výskytu rakoviny prostaty. Mnoho dalších studií také naznačuje, že lněná semínka jsou skvělou prevencí rakoviny kůže a tlustého střeva.

Oboje je pro vaše tělo nezbytné. V této oblasti je třeba provést další výzkum, ale lněná semínka se ukázala jako účinná prevence různých typů rakoviny u žen i mužů. Lněná semínka jsou vysoce vláknitá, takže jsou prospěšná pro ty, kteří trpí zácpou nebo mají nepravidelný střevní systém. Jedna polévková lžíce lněných semínek může poskytnout tři gramy vlákniny, což je 8-12 % denní doporučené dávky pro ženy a muže. Nejen to, lněná semínka obsahují rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, které jsou pro tělo nezbytné.

Lněná semínka obsahují přibližně 20-40 % rozpustné vlákniny a 60-80 % nerozpustné vlákniny. Obě tyto vlákniny jsou v tlustém střevě fermentovány bakteriemi, což vede k tvorbě objemnější stolice a pravidelnějšímu vyprazdňování. Rozpustná vláknina obsažená ve lněných semínkách zahušťuje obsah střev a zpomaluje trávení, čímž pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nerozpustná vláknina obsažená ve lněných semínkách absorbuje více vody, takže stolice je měkčí a objemnější, čímž zabraňuje zácpě a pomáhá zmírnit zažívací potíže, jako jsou divertikulární choroby a syndrom dráždivého tračníku.

Lněná semínka mají silné zdravotní účinky při snižování hladiny cholesterolu. Lidé s vysokou hladinou cholesterolu zaznamenali 19% snížení špatného cholesterolu při konzumaci přibližně 30 gramů mletých lněných semínek denně. Studie provedená na diabetických pacientech navíc zjistila, že konzumace jedné polévkové lžíce mletého lněného semínka (přibližně 10 gramů) zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu v krvi. Lněná semínka navíc mohou významně prospět ženám v menopauze.

Pro snížení hladiny LDL cholesterolu o 7 % a celkového cholesterolu o 10 % byste měli zkonzumovat přibližně 30 gramů lněných semínek. To je způsobeno obsahem vlákniny ve lněném semínku, která váže žlučové kyseliny a pomáhá jejich vylučování z těla. Kromě toho bylo prokázáno, že lněná semínka přirozeně snižují krevní tlak. Studie provedená v Kanadě ukázala, že u lidí, kteří po dobu šesti měsíců konzumovali 30 gramů lněných semínek denně, došlo ke snížení diastolického a systolického krevního tlaku. Těm, kteří užívají léky na léčbu krevního tlaku, může konzumace lněných semínek pomoci udržet hladinu krevního tlaku pod kontrolou, a to až o 17 %.

Přehled 11 rozsáhlých studií ukázal, že každodenní konzumace lněných semínek po dobu tří měsíců nebo déle může snížit krevní tlak o 2 mmHg. Dále bylo zjištěno, že snížení krevního tlaku může snížit pravděpodobnost úmrtí na mrtvici o 10 % a na infarkt o 7 %. Lněná semínka jsou skvělým zdrojem rostlinných bílkovin, které jsou bohatým a účinným zdrojem výživy. Obsahují aminokyseliny, jako je kyselina glutamová, kyselina asparagová a kyselina argininová. Studie v laboratořích i na zvířatech ukázaly, že bílkoviny obsažené ve lněných semínkách mohou posilovat imunitní systém, snižovat hladinu cholesterolu, zabraňovat tvorbě nádorů a působit proti plísním.

Uvažujete o tom, že byste se na nějakou dobu stali vegany? Pokud ano, lněná semínka mohou být skvělým zdrojem bílkovin. Studie na 21 dospělých osobách ukázala, že mezi těmi, kteří konzumovali rostlinné a živočišné bílkoviny, nebyl žádný rozdíl v sytosti, chuti k jídlu ani v příjmu potravy. Oba typy bílkovin dodávají tělu stejné množství živin. Lněná semínka navíc pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi. Studie na lidech s cukrovkou 2. typu ukázala, že konzumace 10 až 20 gramů mletých lněných semínek denně po dobu jednoho měsíce vedla ke snížení hladiny cukru v krvi o 8 až 20 %. Předpokládá se, že je to způsobeno nerozpustnou vlákninou obsaženou ve lněných semínkách.

Publikováno: 06. 02. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Milena Novotná

Tagy: superpotravina | lněné semeno