7 zajímavých faktů o víně, které vás budou šokovat

Máte rádi sklenici vína v dobré společnosti nebo s partnerem u večeře? Víno do dnešní společnosti neodmyslitelně patří, ovšem bylo tady i dávno předtím. V tomto článku vám přinášíme 7 zajímavých faktů o víně, které jste pravděpodobně nevěděli.

Proč se víno skladujete naležato?

Možná jste si v reklamách nebo vinných sklípcích všimli, že zrající archivní vína jsou zpravidla v poloze naležato. Ovšem taky to má svůj důvod. Víno je často uzavřeno za pomocí korkového špuntu, které v normální poloze mají tendence vysychat, čímž může dojít k případnému spadnutí do vína. Navíc korek také zabraňuje vniknutí vzduchu do láhve.

Proč bylo víno odpradávna přirovnáváno k lidské krvi?

Křesťané považují červené víno, jako krev Ježíše Krista. Náboženství má spoustu legend a historek, ovšem nějaká spojitost přeci jenom existuje. Víno obsahuje vysoké množství organických sloučenin, dokonce více než lidská krev. V tomto ohledu je tedy daleko komplexnější a složitější, ale to nemohli staří Řekové ani Římané tušit.

Jak je to s vínem a kaloriemi?

Pro bílé víno je typické, že obecně obsahuje méně kalorií než to červené. Abyste byli v obraze tak ve 100g hroznového vína se nachází přibližně 77 kcal. Ovšem v kvašené formě - sladká bílá vína dosahují hodnot až 188 kcal na 2dl, což je srovnatelné s jednou porcí hovězího guláše.

Na zdraví!

Ještě předtím než přijde na řadu konzumace vína tak se připíjí na zdraví. Tento výraz je zvykem již od pradávna, kde se používal ve starověkém Řecku. Hostitel svým hostům připil na zdraví, čímž ukázal, že víno není otrávené. Až poté nalil i ostatním. Dostali jste chuť na dvě deci bílé, červeného nebo růžového? Poohlédněte se po své oblíbené odrůdě na Wineme.cz. My doporučujeme toto archivní víno 1983.

Publikováno: 21. 02. 2022

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná