Chcete nosit hodinky, ale nevíte, jaké si vybrat?

Hodinky jsou přenosné zmenšeniny hodin zobrazujíc čas, příp. i den v týdnu, datum, měsíc, rok a fáze měsíce. Mnoho hodinek je vybaveno i dalšími přídavnými funkcemi jako jsou stopky, alarm, kompas, teploměr, výškoměr, barometr apod. Hlavními částmi hodinek jsou pohon (zdroj energie), oscilátor odměřujíc krátké časové intervaly, hodinové ručičky, číslicový displej, často vodotěsné pouzdro, sklíčko na hodinkách - safírové sklo odolné proti poškrábání, minerální sklo s příměsí křemene, akrylátové, plastové, antireflexní a sférické sklo a kovový, kožený, plastový nebo textilní řemínek.
InternetovyPoradce.cz radí: Hodinky vyráběné z mnoha materiálů jako jsou mosaz, nerezová ocel, titan, plast a uhlík již dávno nejsou pouze ukazatelem času, ale i módním doplňkem a šperkem.
Základní dělení hodinek je na kapesní a náramkové. Kapesní hodinky s mechanickým pohonem zavěšené na řetízku a nošené po kapsách již vidíme spíše v muzeích a ve sbírkách nadšených sběratelů, ale stále lze zakoupit nové modely. Náramkové hodinky dělíme na analogové (mechanické), digitální (elektronické), kombinované a binární. U mechanických hodinek je zdrojem energie spirálová pružina, která musí být k funkčnosti hodinek natahována. Součástí jsou hodinové ručičky ukazujíc hodiny, minuty a sekundy. U elektronických hodinek je zdrojem energie baterie a oscilátor bývá řízen křemenným výbrusem (Quartz). Čas na těchto hodinkách je zobrazován pomocí hodinových ručiček (analogová indikace) nebo číslic na displeji (digitální indikace). Kombinované hodinky ukazují čas pomocí hodinových ručiček a současně číslic na displeji. Velmi originální a jedinečné jsou binární hodinky různých tvarů, barev a designu, jež ukazují čas

Publikováno: 10. 11. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Móda a styl

Autor: Milena Novotná