I dobré programy se dají sehnat levně

Software

Počítače jsou už nějaký ten pátek pevnou součástí nejen kanceláří, ale také většiny domácností.

Obvykle tento druh přístrojů stojí nemalé peníze, nicméně hardware sám o sobě není poslední investicí, kterou je potřeba v tomto případě udělat. Mimo něj musí totiž každý uživatel disponovat i vhodnými programy. A ty také nebývají zrovna nejlevnější.

Volně stažitelný software

Začněme ale dobrou zprávou. Existuje obrovské množství programů, které je reálné legální cestou získat zcela zdarma. Problém je, že se obvykle jedná o produkty menších firem, případně dokonce několika jednotlivců.

Ti, ač jsou často velice šikovní a snaživí, nemohou se svými omezenými rozpočty konkurovat drahému softwaru od velkých firem. Chybí jim totiž lidi i rozpočet.

Jistou možností je používat demoverze, případně shareware. Tyto programy se dají používat poměrně normálně, avšak pouze v omezené míře. Mnoho funkcí, většinou těch nejzajímavějších, zůstane bez zaplacení licenčního poplatku skryto.

Levnější možnost

Kdo je vyloženě počítačový hračička nebo nemá trpělivost pracovat s ne úplně dostatečným softwarem, nejspíše si z valné části vystačí s výše zmíněnými možnostmi. Většinová společnost však nemá zájem dělat na svém počítači příliš velké kompromisy. Proto je lepší sáhnout po klasickém softwaru. Ten se naštěstí dá sehnat docela levně.

Programy typu Adobe Premiere Elements 2023 nebo MS Office 365 je poměrně snadné sehnat za podstatně menší peníze, než je obvyklé. Stačí si je pořídit v rámci druhotné licence. Jedná se v podstatě o již jednou používané programy, typicky v nějaké korporaci. Standardně pocházejí z počítačů, jež už byly vyřazeny.

Proto se prodávají s výraznou slevou, takže kdo chce nový Windows, případně třeba AVG Tuneup licenci, měl by se poohlédnout právě po tomto druhu softwaru. I u nás se prodává docela běžně.

Publikováno: 26. 02. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná

Tagy: software