Zapomeňte na autostop. V kurzu je spolujízda neboli společné cestování

Česká MHD je sice na vysoké úrovni, ale přesto s ní cestujeme, jen když je to bezpomínečně nutné. Jenomže ne každý má vlastní auto, a mnoha lidem nezbývá, než každodenně ztrácet čas na zastávce, případně si „někoho stopnout“. Možná to znáte na vlastní kůži a rádi byste s tím něco udělali. Můžete! Poznejte výhody spolujízdy neboli společného cestování! Spolujízda je fenomén moderní doby. Jde o finančně úsporné a poměrně ekonomické cestování, které je výhodné pro majitele motorového vozidla i spolujezdce. U nás sice není tak rozšířená jako v některých západoevropských státech a v USA, ale popularita prudce stoupá.

Jak spolujízda probíhá?

Zatímco v případě autostopu je společné cestování dílem náhody, spolujízda probíhá po předchozí domluvě. Řidiči i spolujezdci se registrují na zprostředkovatelských webech, a vždy, když se rozhodnou někam vyrazit, vyberou si se seznamu dostupných automobilů (řidiči s volnou kapacitou se naopak nabízí ostatním). Spolujízda není trendem posledních měsíců, v zahraničí naopak úspěšně funguje roky a komunita spokojených uživatelů se rychle rozšiřuje. Motivací majitelů aut jsou výrazně nižší náklady i fakt, že nemusí cestovat sami. Jízda s dalšími lidmi je obvykle mnohem příjemnější a není nouze o legraci. Často vznikají nová přátelství a čas od času i vážné známosti. Aneb nikdy nevíte, kdo vám nasedne či ke komu nasednete do auta. Popularita spolujízdy u lidí bez vlastního vozu je logická – cestování autem je oproti MHD mnohem komfortnější a obvykle výrazně levnější. Odpadá nutnost čekání na zastávce, navíc je zde zmíněný sociální aspekt. Příjemný rozhovor přivodí skvělou náladu.

Není spolujízda nebezpečná?

Co když si nasednu k masovému vrahovi, který mě namísto do práce zaveze na opuštěné místo... Jestli vás v souvislosti se spolujízdou napadají černé scénáře, nic si z toho nedělejte. Je to přirozené. A podobné létání – i z toho mají lidí obavy, ačkoliv jde o velmi bezpečný způsobem dopravy. Riziko společného cestování je poměrně nízké, protože nejde o náhodný výběr jako v případě autostopu. Řidiči se se spolucestujícími předem domlouvají a obě strany mají možnost odmítnout. Samozřejmě je vhodné dodržovat základní pravidla bezpečnosti, což platí zejména pro příslušnice něžného pohlaví. Bez ohledu na to, zda se pro společné cestování rozhodnete z pozice řidiče, nebo spolujezdce, nebojte se protistranu požádat o osobní doklad. Nemusí vám ho ukázat, ale pokud tak neučiní, zpozorněte. Zároveň není od věci zadat jméno, telefon či e-mail dotyčného do vyhledávače. Třeba se dozvíte informace, které by mohly ovlivnit vaše rozhodnutí. Skvělým ukazatelem jsou i recenze uživatelů na zprostředkovatelských portálech. Lidé využívající spolujízdu si navzájem udělují hodnocení, která následně slouží ostatním. V souvislosti s bezpečností vás možná napadne otázka, zde není jízdy MHD přeci jen o něco bezpečnější – za volantem přece sedí profesionální řidič. Podle odborníků však skutečnost, že je někdo řidičem z povolání, nemá na bezpečnost při jízdě vliv. I v řadách autobusáků a taxikářů narazíte na šófery, kteří by měli odevzdat řidičský průkaz. Před spolujízdou si navíc můžete o řidiči leccos přečíst na webu. A kdybyste přeci jen narazili na někoho, kdo nerespektuje pravidla silničního provozu, požádejte ho, ať vám okamžitě zastaví.

Většina lidí si spolujízdu pochvaluje

Řidiči i spolujezdci jsou ze společného cestování vesměs nadšení. V komunitě panuje důvěra a zdá se, že se ze spolujízdy brzy stane naprosto standardní záležitost. Ostatně není důvod tomu nevěřit – najít si někoho s volným autem v blízkém okolí je tak snadné, jak jen může být.

Publikováno: 15. 02. 2019

Kategorie: Auto/moto