Potřebujete vyčistit vzduchovku? Víme, jak na to

0

Pro správnou funkci každé zbraně je potřeba zajistit její pravidelné čištění. Čistit je potřeba každou zbraň. I když doma máte zbraň vyrobenou z nerez oceli, neznamená to, že vydrží bez údržby navěky. Její funkci mohou výrazně ovlivnit prach a nečistoty. Samozřejmě negativně.

Jak často zbraň čistit?

Záleží na tom, jak moc ji používáte. Pokud střílíte ze vzduchových pušek pravidelně každý den, doporučujeme je po každé střelbě vyčistit. U méně často používaných vzduchovek by se čištění mělo provádět alespoň jednou až dvakrát ročně. Kromě materiálu a četnosti používání zbraně má na frekvenci čištění vliv také typ zbraně a to, jaké používáte náboje. Ale i to, v jaké vlhkosti zbraň i náboje skladujete. Rychlé čištění, při kterém není potřeba zbraň rozkládat, můžete provádět po každé střelbě.

Co budete na čištění zbraně potřebovat?

Pokud chcete provést hloubkové čištění, budete potřebovat správné nástroje. Mezi základní nástroje pro údržbu zbraně patří kartáč, hadřík, stěrka a olej na čištění zbraní. Pokud je vzduchovka kovová, je třeba ji pravidelně ošetřovat konzervačním olejem, aby se kov udržel v kondici. U polymerových rámů se nemusíte tolik obávat koroze. Konzervační oleje se používají nejen na čištění, ale také na dlouhodobé skladování vzduchovky.

Na co si dát pozor při čištění vzduchovky?

Při čištění vzduchové pistole je důležité dbát na to, aby byly všechny pohyblivé části a spoje dobře promazány. Pokud jsou některé součásti příliš suché, nemusí vzduchová pistole fungovat tak, jak se očekává. Proto používejte pouze vhodné mazivo pro všechny vzduchovky, abyste zabránili korozi a zajistili bezproblémový provoz. Kromě toho vzduchovky by nikdy neměly být vystaveny tlaku vzduchu, protože vzduch by se mohl dostat do vzduchové komory a způsobit poruchu. To znamená, že kutilské pokusy o čištění stlačeným vzduchem mohou vaši zbraň poškodit. Rozhodně se ale nebojte občasného rozebrání zbraně a důkladné kontrole všech součástek. Čištění vzduchových zbraní je nezbytné pro jejich dlouhodobé zachování a spolehlivý výkon. Má smysl i z hlediska bezpečnosti, protože pomáhá předcházet případným závadám. Pokud tedy máte doma vzduchovku, nezapomeňte se o ni řádně starat.

Publikováno: 31. 01. 2023

Kategorie: Tipy

Autor: Milena Novotná