Univerzálním pneumatikám jsem řekl razantní NE

V březnu mě čekala ne moc příjemná povinnost. Staré letní pneumatiky, bohužel, dosloužily, a tak jsem musel vybírat nové. V posledních třech letech se nabídka opravdu rozrostla. Protože jsem člověk, který dvakrát měří, jednou řeší, nesáhl jsem po prvním modelu, na který jsem narazil. Naopak jsem si prošel několik testů automobilových klubů a magazínů, které mi otevřely oči, co se pneumatik týče. Prvně jsem zvažoval univerzální pneumatiky, s nimiž by mi odpadla starost s každoročním přezouváním z letních na zimní a naopak. Směsi zimních a letních pneumatik mají specifické vlastnosti pro jednotlivá období, zatímco u celoročních gum jezdíte na stejném dezénu, ať je -15 °C, nebo 30 °C. Z fyzikálního hlediska je naprosto nemožné, aby univerzální směs fungovala v jakékoliv teplotě perfektně.

Bezpečnost na prvním místě

Často cestuji s celou rodinou, tedy i s dětmi, a proto mi záleží na bezpečnosti. Zůstal jsem tedy u dvou sad – zimní a letní. Zaměřil jsem se, aby pneumatiky měly krátkou brzdnou dráhu na suchu i na mokru, nabízely dlouhou životnost a vysokou stabilitu i v zatáčkách. Investoval jsem nakonec do špičky na trhu Continental PremiumContact 6. Pneumatiky jsou vhodné klidně i pro sportovní styl jízdy, což mě zaujalo. V testech skončily na předních příčkách, přičemž komisaři vychvalovali brzdnou dráhu, vysoký kilometrový nájezd, ale i minimální hlučnost.

Letní pneu od Continentalu představují naprostou špičku. Vlastnosti modelu PremiumContact6 jsou vynikající. | foto: bestdrive.cz 

Jaké pneumatiky bych ještě doporučil?

Sice nejsem expert na pneumatiky, ale docela se v daném oboru vyznám. Jestliže hledáte kompromis mezi cenou a kvalitou, sáhněte ještě po Barum Brillantis 2 s vysokým kilometrovým výkonem a zvýšenou aquaplaningovou bezpečností. Barum Brillantis 2 jsou velice dobře hodnocené letní gumy, které zvládnou i kritické situace na silnici.

Barumky jsou o něco levnější, ale také nabízí slušné jízdní vlastnosti. Model Briliantis 2 rozhodně není špatnou volbou | Foto: bestdrive.cz

Při výběru dávejte pozor, abyste zvolili správnou velikost, která je zapsaná i ve velkém technickém průkazu vašeho vozidla.

Publikováno: 27. 04. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Auto/moto

Autor: Milena Novotná