Jak dopadl průzkum o sexu a nevěře? Výsledky vás možná překvapí

Nevěra je hodně diskutované téma. Názory se od sebe liší. Abyste získali bližší představu, jak vnímají Češi nevěru, se podívejte, jak dopadl průzkum na serveru Bezpasaka.cz. Otázky zjišťovaly například to, jaké mají lidé k nevěře důvody, zda jsou schopni odpustit nevěru partnerovi, nebo jestli považují za nevěru také placený sex.

Je nevěra přípustná?

Průzkum proběhl v červnu 2019. Zúčastnilo se ho 1805 respondentů z celé České republiky. Jen málo z nich je starších 50 let. Mezi respondenty, kteří dotazník dokončili, bylo o něco více žen (57,1 %) než mužů (42,9 %). 81,8 % dotazovaných bez ohledu na pohlaví se shodlo, že nevěra není správná. Podle 5 % zúčastněných je nevěra naopak normální. Ženy mají méně tolerantní názor než muži. Podívejte se, jak se jejich odpovědi lišily:

Lze nevěru ve vztahu akceptovat?

Nevěrou vztahy obvykle končí. Jen málokdo je schopen ji doopravdy odpustit – podle průzkumu pouze 5,7 populace potvrdilo, že nevěru akceptuje. Ženy jsou v tomto ohledu přísnější než muži. Míra odpovědi „ne“ je srovnatelná (u žen 39 %, u mužů 36 %), v odpovědích „asi ano“ a „ano“ je rozdíl znatelnější. Zatímco nevěru akceptují pouze dvě procenta žen, muži odpověděli ano v 9 % případů. Odpověď na otázku, zda nevěru akceptovat, či nikoliv, se liší podle toho, zda dotyční samotní někdy nevěrní byli. Bývalí nevěrníci jsou o něco tolerantnější.

Jsou Češi věrní?

Výzkum ukázal, že nejčastěji jsou lidé nevěrní ve věku 31-50 let. Překvapivé je, že se k nevěře přiznalo o něco více žen (44 % dotazovaných) než mužů (39,1 %), přitom jsou to právě ženy, kdo je nevěru u partnera méně ochotný akceptovat.

Placená erotická služba: Jedná se o nevěru?

Zásadní otázkou je, zda považovat či nepovažovat placenou erotickou službu za nevěru. 80 % respondentů se shodlo, že sex s prostitukou nevěra je. Placený sex je však zároveň přijímán lépe než pohlavní styk s náhodným člověkem z baru nebo třeba s kamarádkou/kamarádem s výhodami. Zajímavé je sledovat, jak se u lidí, kteří placené erotické služby někdy využili, liší pohled na nevěru ve srovnání s těmi, kteří za sex nikdy neplatili. Respondenti, kteří mají s placenou erotickou službou zkušenosti, jsou k nevěře (v jakékoliv „formě“) výrazně tolerantnější.

Kdo si nejčastěji užívá placený sex?

Není asi nijak převratná novinka, že si placený sex užívají více muži (36 % dotazovaných) než ženy (pouze 1,6 %). Je tomu tak nejspíše proto, že pro ženy je důležitá také citová stránka, kdežto muži se dokážou zaměřit pouze na samotný akt. Je ovšem možné, že se ženy jen styděly přiznat kvůli neliberálnímu přístupu společnosti. Důležitou roli ve využívání erotických služeb má samozřejmě výše měsíčního příjmu. Placené erotické služby se využívají především ve větších městech. Nejvíce respondentů, kteří se sexem za peníze mají zkušenost, bylo z Prahy. Jedná se o 22 %. Na druhém místě je Středočeský kraj (13 % respondentů), hned za ním pak Jihomoravský kraj (11,1 % dotazovaných). Podívejte se na graf a zjistěte, jak si v průzkumu vedl váš kraj.

Proč Češi využívají placené erotické služby?

Na prvním místě je jako důvod fyzická potřeba. Ta je obzvlášť u mužů někdy nezkrotná. Proto ji uvedla téměř polovina (44 %) dotazovaných, kteří mají s placenými erotickými službami zkušenosti. Pro další dotazované je sex s prostitutkou hlavně druh zábavy a relaxace, případně náhrada něčeho, co jim doma schází. 42 % dotazovaných by ocenilo větší nabídku erotických služeb. 23 % respondentů by ocenilo věrnostní program. 15 % zúčastněných si myslí, že by se měl změnit pohled společnosti na využívání erotických služeb. Jak je vnímáte vy? Podělte se o své názory v komentářích.

Publikováno: 08. 08. 2019

Kategorie: Vztahy a rodina

Autor: Milena Novotná